Od 1 sierpnia w Gniewkowie znów jest komisariat policji. Jego szefem został aspirant sztabowy Karol Sparniuk. Stróże prawa będą pracować 24 godziny na dobę.
<!** Image 2 align=right alt="Image 59630" sub="Podczas święta Policji nowy komendant mógł przyjrzeć się mieszkańcom gminy. Na zdjęciu od lewej: szef KP Zdzisław Feit, przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Kozłowski, burmistrz Adam Roszak oraz nowy komendant Karol Sparniuk. /Fot. Express">Gmina Gniewkowo nigdy nie należała do spokojnych. Z pozoru senne miasteczko w przeszłości było świadkiem kilku brutalnych morderstw, szerzą się kradzieże, ale prawdziwą plagę stanowią poruszający się po pijanemu kierowcy i rowerzyści. Pod względem liczby wypadków komunikacyjnych gmina od lat zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w powiecie inowrocławskim.
- W komisariacie pracuje osiemnastu funkcjonariuszy. Jest jeszcze jeden wolny etat. Utworzono nowe zespoły, które będą zajmować się poszczególnymi grupami przestępstw. Jest też samodzielne stanowisko do spraw wykroczeń nieletnich i patologii – informuje rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu, Izabella Drobniecka.
Nowe zespoły to: kryminalny, patrolowo-interwencyjny i dzielnicowych.
<!** reklama left>W Gniewkowie przed kilkoma laty był komisariat, jednak w ramach reorganizacji prowadzonej w policji został on zlikwidowany i w jego miejscu utworzono posterunek. Teraz dzięki staraniom burmistrza Adama Roszaka i poparciu tego pomysłu przez szefa Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu Zdzisława Feita, komendant wojewódzki zgodził się przywrócić komisariat. W ubiegłym roku, pod względem liczby przestępstw niewielka, bo licząca 15 tysięcy mieszkańców gmina Gniewkowo, znalazła się na drugim miejscu w powiecie tuż za o wiele większą Kruszwicą. Najbardziej niebezpieczne są jednak drogi. Do wypadków i kolizji dochodzi najczęściej na krajowej „piętnastce”, łączącej Toruń z Inowrocławiem. W 2006 roku odnotowano w gminie 22 wypadki drogowe, w których życie straciły 22 osoby, oraz prawie dwieście kolizji. Mieszkańcy skarżą się na piratów drogowych, a policja co rusz zatrzymuje nietrzeźwych kierowców i rowerzystów.
- Na pewno po tych zmianach poprawi się funkcjonowanie naszej policji, a co się z tym wiąże także bezpieczeństwo na terenie naszej gminy. Wkrótce policja wyprowadzi się z ciasnych pomieszczeń Banku Spółdzielczego i przeniesie do nowej siedziby – zapowiada przewodniczący Rady Miejskiej w Gniewkowie Janusz Kozłowski.
Komisariat pozostanie jednak nadal przy ulicy Dworcowej, tylko będzie znajdował się kilkanaście metrów dalej w miejscu, gdzie obecnie znajduje się ośrodek kultury. Zanim dojdzie do przeprowadzki w gmachu dawnego ratusza przeprowadzony zostanie remont.