Wpaść w szpony nałogów jest zaskakująco łatwo. Jednak wyrwać się z nich nie jest tak łatwo. Wie o tym doskonale Jarosław Wajk, który tą wiedzą dzieli się z uczniami w całej Polsce.
<!** Image 2 align=right alt="Image 104130" sub="Nie nudne prelekcje, ale słowa i piękne piosenki będące „żywą” relacją, najbardziej przemawiają do młodzieży Fot. Marek Wojciekiewicz
">„Jutro jest... wtedy pochylisz się nad sobą” to program profilaktyki uzależnień, prowadzony przez Jarosława Wajka, byłego wokalisty popularnego w latach 90. zespołu Oddział Zamknięty. Ten autor tekstów i kompozytor jeździ po szkołach w całej Polsce, opowiadając młodzieży historie, które mają skłonić ją do refleksji i zastanowienia się nad własnym postępowaniem. Artysta odwiedził również placówki w naszej gminie. W poniedziałek spotkał się z uczniami Gimnazjum nr 4 w Grucznie. Wczoraj natomiast z gimnazjalistami świeckiej „dwójki” i „trójki”. Spotkania zostały sfinansowane przez gminnego koordynatora ds. rozwiązywania problemów alkoholowych w Świeciu.
<!** reklama>- Pomysł na realizowanie tego programu przyszedł nieoczekiwanie - opowiada Jarosław Wajk. - Wszystko zaczęło się na Dworcu Centralnym w Warszawie. To właśnie tam spotkałem przyjaciela, który zwierzył mi się ze swoich problemów i zmartwień, związanych z nałogami. Zacząłem częściej bywać w tym miejscu i spotykać kolejnych ludzi. Nie próbowałem ich na siłę przekonywać do siebie. Najczęściej oni sami się przede mną otwierali. Po jakimś czasie pojawiła się propozycja, aby podobne rozmowy odbywać z młodzieżą w całej Polsce.
<!** Image 3 align=right alt="Image 104130" >Program ma charakter nowatorski. Opowiadane historie, śpiewane piosenki nie tyle mówią o samych nałogach i o tym, jak są one zgubne. Opowieści skupiają się raczej na przekazie tego, jaki wpływ mają uzależnienia na nasze życie i jak można sobie z nimi poradzić. Zdaniem artysty, niezbędne są do tego pewne czynniki, a mianowicie: chęć zmiany, miłość, wybaczenie ze strony bliskich oraz wiara. - Jestem pewien, że w moim przekazie każdy znajdzie coś dla siebie - zapewnia nasz rozmówca. - Niejednokrotnie po spotkaniach odbieram wiele e-maili, w których ludzie informują mnie, jak wiele dały im te zajęcia. Nie są to zwykłe podziękowania. Widać, że nasze rozmowy skłoniły ich do głębszych przemyśleń.
Papierosy, alkohol, narkotyki to używki, po które sięgają coraz młodsi. Problem zauważają też pedagodzy szkolni. - Nie miałam jak dotąd sygnałów, aby moi uczniowie mieli problem z alkoholem czy narkotykami, ale wykluczyć tego nie można - mówi Aleksandra Kempińska, pedagog z Gimnazjum nr 3 w Świeciu. - Każdego miesiąca na paleniu przyłapujemy średnio 5 osób. Zazwyczaj w takim przypadku przeprowadzamy pogadanki zarówno z uczniami, jak i ich rodzicami.
Według nauczycieli, perswazje odnoszą różny skutek. Warto jednak próbować, by te zjawisko minimalizować. - Takie spotkania, jak dzisiejsze, są potrzebne - twierdzi Karolina Skowrońska, uczennica „trójki”. - Wielu moich znajomych eksperymentuje z papierosami. Mam nadzieję, że w końcu zrozumieją, że one nie prowadzą do niczego dobrego i nie warto niszczyć sobie zdrowia.