1 z 6
Przewijaj galerię w dół
Rob Wyn Jones - aktor, który wystąpi na Bydgoskiej Scenie...
fot. materiały prasowe BSC 2022

Rob Wyn Jones - aktor, który wystąpi na Bydgoskiej Scenie Barokowej 2022 w najbliższą sobotę (29 października) wraz z zespołem Echo du Danube w spektaklu muzyczno-tanecznym „Cuda świata: XVII-wieczna angielska Maska”.

Urodzony w Walii RobWyn Jones studiował w École Jacques Lecoq w Paryżu we wczesnych latach 90. i od tamtego czasu występuje na scenie. Od 10 lat jest związany z Ton und Kirschen Theater w Berlinie, kreując główną rolę w 5 z 10 współtworzonych produkcji. Wcześniej, w latach1999 do 2008 występował w Staatstheater Stuttgart i Theater die Tonne w Reutlingen. W tym samym okresie występował z Agora Theater i Tof théâtre w Belgii, jak również ELAN w Walii i we Włoszech. Występował w 33 krajach, używając6 języków, choć głównie francuskiego i niemieckiego. Jest szczęśliwy, iż po 10-letniej przerwie ponownie występuje z Echo du Danube.

2 z 6
Koncerty zadydkowane polskiemu królowi 5 listopada na...
fot. materiały prasowe BSC 2022

Koncerty zadydkowane polskiemu królowi 5 listopada na Bydgoskiej Scenie Barokowej wykona {oh!} Orkiestra.

Zespół powstał w 2012 r.na Śląsku, skupia wokół dyrektor artystycznej Martyny Pastuszki specjalistów w dziedzinie historycznego wykonawstwa muzyki. W ciągu ostatniej dekady {oh!} Orkiestra ugruntowała swoją pozycję jako jedna z wiodących europejskich orkiestr eksplorujących szeroki repertuar od baroku po muzykę początku XX w.

{oh!} Orkiestra współpracuje z najważniejszymi polskimi instytucjami kultury i festiwalami, do których należą m.in.: Muzeum Śląskie w Katowicach, NOSPR, Instytut Adama Mickiewicza.

Od 2015 r. zespół jest rezydentem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej All’Improvviso w Gliwicach, gdzie rozwija działalność operową realizując projekt przywracania do wykonania oper barokowych. W ramach festiwalu premiery miały: D. Sarro Didone abbandonata, J.A. Hasse Arminio oraz Cajo Fabricio, L. Vinci Gismondo re di Polonia, G.F. Händel Il pastor fido.

Od 2018 r. {oh!} Orkiestra posiada strategiczne partnerstwo z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, prezentując programy w ramach festiwalu "Chopin i jego Europa".

Przez lata, {oh!} Orkiestra zdobyła międzynarodową reputację występując na najważniejszych festiwalach, scenach i salach koncertowych, w tym Theater an der Wien, Staatsoper Berlin, Tchaikovsky Hall w Moskwie, Konzerthaus Dortmund, Kölner Philharmonie, Bachfest Leipzig, HandelFestspiele Halle, Tage Alter Musik w Herne czy Bayreuth Baroque Opera Festival.

W dyskografii zespołu szczególne miejsce zajmują nazwiska polskich kompozytorów: Jakuba Gołąbka i Karola Kurpińskiego. Inne wydawnictwa to m.in. nominowe do nagrody Opus Klassik 2021, Koryfeusza Muzyki Polskiej i Nagrody Niemieckiego Stowarzyszenia Krytyków Płytowych Gismondo, re di Polonia L. Vinciego.

3 z 6
Christian Zincke sprawuje kierownictwo artystyczne nad...
fot. materiały prasowe BSC 2022

Christian Zincke sprawuje kierownictwo artystyczne nad muzycznym widowiskiem „Cuda świata: XVII-wieczna angielska Maska”, jakie na Bydgoskiej Scenie Barokowej usłyszymy i zobaczymy już 29 października.

Christian Zincke występuje w całej Europie jako solista i muzyk continuo, współpracując z takimi zespołami jak Camerata Köln, La Stagione Frankfurt Ricercar Consort, Bell Arte Salzburg, Marais Consort, Capella Thuringia, Musica Fiat, Main-Barockorchester Frankfurt. Studiował violę da gamba u Jaapa ter Lindena, Rainera Zipperlinga i Philippe'a Pierlota, uzyskując dyplom w Koninklijk Conservatorium w Hadze w Holandii.

Jest stałym gościem tak cenionych sal koncertowych jak Concertgebouw Amsterdam czy wiedeńska Musikverein w Alte Oper Frankfurt, Występował na Resonanzen Festival Vienna, Settimana Musicale Cuenca, Tage für Alte Musik Regensburg i Tage für Alte Musik w Innsbrucku. O doskonałości jego gry świadczą liczne nagrania płutowe. Christian Zincke gra na violi da gamba z Saksonii z 1710 roku oraz na violone z południowych Niemiec, zbudowanym pod koniec XVIII wieku.

Jego programy są często powtórzeniami premierowych przedstawień, które wymagały intensywnych badań i studiów bibliotecznych. Dla Christiana Zincke jest to ważny aspekt egzystencji muzyka na polu muzyki dawnej, dość powszechny w życiu kulturalnym, i źródło nowych inspiracji. Prowadzi klasę violi da gamba oraz violone w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

4 z 6
Zespół Echo du Danube wystąpi na Bydgoskiej Scenie Barokowej...
fot. materiały prasowe BSC 2022

Zespół Echo du Danube wystąpi na Bydgoskiej Scenie Barokowej 2022 w najbliższą sobotę (29 października), prezentując spektakl muzyczno-taneczny „Cuda świata: XVII-wieczna angielska Maska”.

Od momentu powstania w 1999 r. Echo du Danube zachwyca publiczność na festiwalach i koncertach w Austrii i za granicą. Zespół był gościem tak renomowanych festiwali jak Resonanzen w Wiedniu, Feste Musicali w Kolonii, Carinthian Summer w południowej Austrii, Festiwal Krakowski, Festiwal Szekspirowski w Neuss, MDR Musical Summer oraz Herne Early Music Festival. Grupa dawała cieszące się uznaniem koncerty w całej Europie, a także w Maroku, Libanie i Korei Południowej. Niezwykłe brzmienie i głęboka witalność zespołu zostały udokumentowane w licznych nagraniach płytowych i radiowych dla Accent, Naxos, Hessian Broadcasting Corporation (hr), Bavarian Broadcasting Corporation (BR) i German World Service (DLF). Muzyczne partnerstwo Elisabeth Seitz (psałterium) i Martina Joppa (skrzypce) ukształtowało brzmienie zespołu. W programach Echo du Danube często pojawiają się odkrycia będące wynikiem intensywnych poszukiwań w bibliotekach muzycznych. Grupa postrzega tę pracę jako ważny aspekt ich muzycznego życia i źródło nowej inspiracji.

Zespół włącza do swoich programów muzykę nową i improwizacyjną. Dobrym przykładem jest ich inscenizacja Sepolcro Maria Maddalena Antonia Bertaliego na festiwalu Trigonale w Austrii. 2008: The Wonders of the World: An English Masque została nazwana „CD of the Week” przez niemiecką sieć MDR Figaro. 2011: Sonatae pro diversis instrumentis op 1 Gottfrieda Fingera została nazwana „płytą tygodnia” przez niemiecką sieć BR.

Pozostało jeszcze 1 zdjęcie.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz  zdjęcia z meczu i trybun

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz zdjęcia z meczu i trybun

Tłumy bydgoszczan na Festiwalu Roślin. Łuczniczka zaprasza także w niedzielę

Tłumy bydgoszczan na Festiwalu Roślin. Łuczniczka zaprasza także w niedzielę

Pięć osób poszkodowanych w wypadku na S10 pod Toruniem. Bus zderzył się z osobówką

Pięć osób poszkodowanych w wypadku na S10 pod Toruniem. Bus zderzył się z osobówką

Zobacz również

Hiszpania, Meksyk i Gruzja z food trucka. Wyjątkowy festiwal smaków w Bydgoszczy

Hiszpania, Meksyk i Gruzja z food trucka. Wyjątkowy festiwal smaków w Bydgoszczy

Kierowca zasnął, auto dachowało. Groźne nocne zdarzenie w Nekli

Kierowca zasnął, auto dachowało. Groźne nocne zdarzenie w Nekli