MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyższe emerytury w 2025 roku - tyle mogą zyskać emeryci. Zobacz wyliczenia świadczeń oraz 13 i 14 emerytury

MIKIR
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W obliczu rosnących kosztów życia i niepewności ekonomicznej, temat waloryzacji emerytur i rent w Polsce w 2025 roku staje się coraz bardziej istotny. Rząd przedstawił swoje propozycje podwyżek, które już teraz budzą kontrowersje wśród związkowców i seniorów. Przyglądamy się szczegółom rządowych planów dotyczących emerytur, trzynastek i czternastek, a także reakcji związków zawodowych na te propozycje. W galerii znajdziesz wyliczenia 13. i 14. emerytury w 2025 roku - takich pieniędzy spodziewać mogą się emeryci!

Spis treści

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku

Rząd zaproponował, by waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku była najniższa, jaka dopuszczają przepisy. Oznacza to, że emerytury i renty miałyby wzrosnąć o inflację plus 20 proc. realnego wzrostu płac, co daje łącznie 6,78 proc. podwyżki. Taka waloryzacja sprawi, że minimalna emerytura wzrośnie z obecnych 1 tys. 780 zł i 96 gr do 1 tys. 901 zł i 71 gr brutto, co przełoży się na niecałe 110 zł podwyżki miesięcznie.

Chociaż wyższe emerytury oznaczają większy wzrost kwoty wypłacanej seniorom, to eksperci zwracają uwagę, że w kontekście rosnących cen i inflacji, realna wartość takiej podwyżki może okazać się niewystarczająca. W porównaniu z waloryzacją z poprzednich lat, propozycja rządu na 2025 rok jest najniższa od kilku lat, co budzi niezadowolenie wśród emerytów i związkowców.

Reakcja związkowców na rządowe propozycje

Związkowcy wyrażają niezadowolenie z zaproponowanej przez rząd wielkości waloryzacji. Według nich, waloryzacja powinna być wyższa, aby adekwatnie odpowiadać na rosnące koszty życia.

– Uważamy, że powinna być wyższa. Naszym zdaniem powinna uwzględniać inflację i 50 proc. realnego wzrostu płac – mówi "Faktowi" wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Sebastian Koćwin.

Takie stanowisko pokazuje, że między oczekiwaniami seniorów a propozycjami rządu istnieje znacząca rozbieżność. Negocjacje w Radzie Dialogu Społecznego, które mają doprowadzić do ostatecznego kształtu waloryzacji, mogą okazać się kluczowe dla przyszłych dochodów polskich seniorów.

Trzynastki i czternastki dla emerytów w 2025 roku

Pomimo kontrowersji wokół waloryzacji, rząd zapewnia, że trzynastki i czternastki dla emerytów są niezagrożone. Minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśla, że nawet w obliczu uruchomienia procedury nadmiernego deficytu wobec Polski, wypłata tych świadczeń nie jest zagrożona.

Takie będą zasady wypłat 13. i 14. emerytury

Trzynastka w 2025 roku ma wynieść tak samo jak minimalna emerytura - 1 tys. 901 zł i 71 gr brutto. Co ważne, od tych świadczeń będą pobierane podatki i składki, co oznacza, że kwota "na rękę" będzie niższa. W przypadku czternastek, te również zostaną wypłacone w maksymalnej wysokości 1 tys. 901 zł i 71 gr brutto, ale tylko osobom, których emerytura nie przekracza 2 tys. 900 zł brutto.

Jakich pieniędzy mogą w przyszłym roku spodziewać się seniorzy? Tylko z samych trzynastek i czternastek będzie można zyskać ok. 3 tys. zł na rękę.

Zobacz, ile w 2025 roku zyskają emeryci - tak mają zmienić się emerytury. Tyle mają wynieść 13. i 14. emerytura - wyliczenia znajdziesz w galerii:

Jednakże, mimo że wypłata trzynastek i czternastek jest zapewniona, ich wartość nie zrekompensuje w pełni niskiej waloryzacji emerytur. To stawia pod znakiem zapytania realną poprawę sytuacji finansowej polskich seniorów w 2025 roku.

Źródło: Fakt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski