– Te wakacje to zdecydowanie dobry wynik, jeśli chodzi o przejazdy wspólne i sprzedaż autobusów – mówi nam Olgierd Szyłejko, Country Manager BlaBlaCar. – Rok do roku, jeśli chodzi o zaoferowane przejazdy, rośniemy o około 50 proc., to jest prawie 1 milion siedzeń zaoferowanych przez kierowców – dodaje.
Z drugiej strony popyt odnotował wzrost o około 60 proc. – Jesteśmy już ponad poziomami z pandemii, a same perspektywy na przyszłość też są dobre, ponieważ ludzie będą szukać sposobów na oszczędzanie pieniędzy, a transport jak wiemy, mocno podrożał – przyznaje. – Nasza platforma, mimo wszystko, oferuje nam ceny niższe oferowane przez alternatywne środki transportu, np. pociągów czy autobusów – wyjaśnia.
Szyłejko przyznaje, że Polacy chcieli podróżować w okresie wakacyjnym i porównywali różne metody transportu, aby znaleźć ten najtańszy. – Nam się wydawało, ze to przede wszystkim kierowcy będą główną siłą, która będzie napędzać ten ruch na platformie, a okazuje się, że to pasażerowie byli w większym stopniu odpowiedzialni za te dobre wyniki – wyjaśnia. – Mimo tego, że ceny paliw wzrosły dość znacznie, to przełożenie tego na koszty przejazdu było sporo mniejsze – dodaje.
Kierowcy motywowani m.in. chęcią zaoszczędzenia na kosztach paliwa, nierzadko zabierają w podróż więcej niż jedną osobę. W tym roku było to średnio 1,79 pasażera na zrealizowany przejazd. Sprzyjało to oczywiście wyjazdom wakacyjnym, gdzie urlopowicze udawali się w podróże w dwie lub więcej osób, z rodziną lub w gronie znajomych.
Obok ekonomicznego, coraz bardziej na znaczeniu zyskuje jest aspekt ekologiczny. Powołując się na raport Ministerstwa Klimatu i Środowiska, co piąty badany Polak korzysta z przejazdów współdzielonych. Nie jest to oszałamiająca liczba, niemniej względy ekologiczne zaczynają odgrywać coraz ważniejszą rolę, zwłaszcza wśród młodych, gdzie otwartość na wspólne przejazdy jest największa. Z kolei 25 proc. ankietowanych planuje sprawdzić tę formę podróży w przyszłości. Daje to nadzieję na jeszcze większą redukcję „pustych siedzeń”, w kolejnych latach.
– Najczęściej długość przejazdu na naszej platformie wynosi od około 300 do 500 km, natomiast średnia długość przejazdu wynosi niewiele ponad 400 km. Głównie są to przejazdy pomiędzy miastami – mówi. Jako ciekawostkę, ekspert podaje, że w trakcie tegorocznych wakacji najdłuższa trasa odbyła się z Łodzi do Barcelony, czyli ponad 2,2 tys. km.
5 najpopularniejszych tras w granicach kraju na platformie (w okresie czerwiec-sierpień 2022):
- Warszawa <–> Wrocław
- Warszawa <–> Radom
- Warszawa <–> Lublin
- Warszawa <–> Kraków
- Warszawa <–> Łódź