MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyrównanie i podwyżka od ZUS dla emerytów - nawet 1200 zł więcej! Te osoby mogą liczyć na spłatę

Kamila Pochowska
Kamila Pochowska
Zobaczcie w naszej galerii, komu przysługuje wyrównanie i podwyżka od ZUS. Ci emeryci mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Szczegóły na kolejnych slajdach naszej galerii >>>
Zobaczcie w naszej galerii, komu przysługuje wyrównanie i podwyżka od ZUS. Ci emeryci mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Szczegóły na kolejnych slajdach naszej galerii >>>
Będą kolejne dodatkowe pieniądze dla emerytów w 2024 roku? Na wyroku Trybunału Konstytucyjnego mogłoby skorzystać kilkaset tysięcy emerytów. Mowa o osobach, które złożyły wniosek o wcześniejszą emeryturę przed 1 stycznia 2013 roku, a prawo do emerytury powszechnej nabyły po 2012 roku. Jak podaje ZUS, miesięczna podwyżka świadczenia wyniosłaby nawet ok. 1200 zł!

Spore wyrównanie i podwyżka od ZUS dla emerytów. Komu przysługują dodatkowe pieniądze?

- Pomniejszenie emerytury osobie, która przeszła na wcześniejszą emeryturę jest niezgodne z konstytucją - taki jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Jego skutkiem może być wznowienie postępowania dla tych emerytów, którzy złożyli skargę konstytucyjną.

Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku podkreślił, że w tej sprawie doszło do naruszenia zasady zaufania obywateli do państwa. Według wyliczeń ZUS, zmiany mogą dotyczyć nawet 200 tys. obywateli. Mowa o kobietach urodzonych w latach 1949-1959 (z wyłączeniem rocznika 1953, który został uwzględniony w innym wyroku TK) oraz mężczyzn urodzonych w latach 1949-1952 oraz w 1954 r. Te osoby złożyły wniosek o wcześniejszą emeryturę przed 1 stycznia 2013 roku, a prawo do emerytury powszechnej nabyły po 2012 roku.

Kto może ubiegać się o wyrównanie od ZUS?

Z najnowszych danych ZUS wynika, że przeliczenie emerytur obejmie około 150 tys. osób, które wystąpiły już o emeryturę powszechną. Dla tych osób miesięczna podwyżka wyniosłaby prawie 1200 zł, a przeciętna kwota wyrównania 64 075 zł. W wyliczeniach uwzględniono także ponad 50 tys. osób, które pobierały wcześniejszą emeryturę przed 1 stycznia 2013 r. i jeszcze nie przeszły na emeryturę powszechną, lecz są do tego uprawnione. W przypadku takich osób, miesięczna podwyżka wyniosłaby nawet 4493 zł.

- Ubezpieczeni, którzy zdecydowali się na korzystanie z wcześniejszej emerytury, nie mieli – w momencie podejmowania tej decyzji na podstawie obowiązującego wówczas stanu prawnego – świadomości co do skutków prawnych, jakie może ona wywoływać w sferze ich przyszłych uprawnień z tytułu emerytury powszechnej. W szczególności nie mogli przewidzieć, że przejście na emeryturę jeszcze przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego będzie wiązało się z pomniejszeniem zgromadzonego kapitału o pobrane świadczenia - oświadczył Trybunał Konstytucyjny.

Zobaczcie w naszej galerii, kto i na jakiej zasadzie może ubiegać się o wyrównania od ZUS. Ci emeryci mogą liczyć na dodatkowe pieniądze:

Zobacz także: Czternasta emerytura 2024 - nawet 4 tys.zł na rękę pod koniec wakacji - wyliczenia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski