Po południu do Polski ma przylecieć kilkunastu lżej rannych pasażerów poszkodowanych w sobotnim wypadku autokaru w Chorwacji.
Ministerstwo Zdrowia o szczegółach transportu
Portal Polskatimes.pl zapytał Ministerstwo Zdrowia o szczegóły transportu. Jak nam przekazano, jest on organizowany „pod auspicjami Ministerstwa Zdrowia przy udziale Polskiej Misji Humanitarno-Medycznej i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego”. – Samolotu użycza Ministerstwo Obrony Narodowej – dodano.
Resort zdrowia podkreśla, że samolot wojskowy będzie w pełni przystosowany do przewozu osób poszkodowanych w wypadku. – Osoby będą podróżować w pozycji leżącej – zaznaczono.
13 osób zakwalifikowanych do transportu
Z informacji Ministerstwa Zdrowia, którą otrzymaliśmy wczoraj po południu, zakwalifikowanych do transportu zostało 13 osób w stabilnym stanie.
– Są to osoby zarówno ciężko jak i lekko ranne. Część z nich będzie musiała przejść w Polsce kolejne zabiegi i operacje – napisano w odpowiedzi na nasze pytania. Pacjenci zostaną przewiezieni do Warszawy, Poznania i Krakowa.
Na pytanie o finansowanie leczenia poszkodowanych na terenie Chorwacji, resort zdrowia zaznacza, że odbywa się ono na zasadach przepisów wspólnotowych obowiązujących w Unii Europejskiej.
W informacji ministerstwa czytamy również, że Ministerstwo Zdrowia nie identyfikuje ofiar oraz nie uczestniczy w logistyce przewożenia ofiar i ich rodzin.
Tragiczny wypadek polskiego autokaru
Do wypadku polskiego autokaru doszło w sobotę 6 sierpnia nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie – przekazała policja. W wypadku zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje.
W szpitalach w Chorwacji jest 28 pacjentów. Cztery poszkodowane osoby wróciły w nocy z soboty na niedzielę do kraju samolotem wraz z rządową delegacją, z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim na czele.
mac
