Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynajmujesz lokal i masz dość właściciela? Wyjściem może być mieszkanie w abonamencie. Sprawdź, czym różni się od tradycyjnego najmu

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 7 lat
Na rynku nieruchomości można spotkać się z określeniem mieszkanie na abonament. Czym różni się ono od tradycyjnego najmu? Okazuje się, że może to być całkiem dobre wyjście dla osób, które chcą wynająć mieszkanie na kroki czas. Wyjaśniamy, na czym polega mieszkanie w abonamencie!

Spis treści

Co to są mieszkania na abonament?

Na rynku mieszkaniowym nie brakuje ofert wynajmu całych mieszkań lub pojedynczych pokoi. Osoby wynajmujące swoje mieszkania często chcą, aby przyszły najemca podpisał długoterminową umowę, co nie zawsze jest na rękę lokatorowi. Okazuje się, że ma on alternatywę w postaci mieszkania na abonament. Lokale w abonamencie oferują prywatne firmy, a wynajęcie go to forma usługi. Mieszkania budowane są tylko i wyłącznie z myślą o wynajmie. Lokale są w pełni umeblowane, z dostępem do internetu, a wszelkie niedogodności zgłasza się osobie z biura obsługi. I co najważniejsze – firma nie wymaga, aby wynajmować mieszkanie na długi czasu. Jeżeli ktoś ma taką potrzebę, może w nim mieszkać np. tylko przez trzy miesiące. Brzmi jak plan doskonały? Sprawdźmy zatem szczegóły takiego rozwiązania.

sprzedaż mieszkanie w biurze
Mieszkanie na abonament to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego wynajmu. W tym przypadku wynajmującym jest firma, a nie prywatny właściciel nieruchomości. 123RF/comzeal

Mieszkanie w abonamencie – najważniejsze zasady

Szukając mieszkania do wynajęcia, zależy nam, aby znajdowało się ono w dobrze skomunikowanej lokalizacji, miało stały czynsz i było dobrze umeblowane. To wszystko oferują mieszkania w abonamencie. Lokator ma zapewnioną pełną opiekę ze strony administratora. Nie musi się on zatem przejmować zimnym grzejnikiem lub nieszczelnymi oknami. O wszystko zadba serwis zajmujący się bieżącymi sprawami.

Tak jak już wspomnieliśmy, najemca może podpisać umowę nawet na krótki czasu bez obaw, że po miesiącu wzrośnie stawka za czynsz. Lokale w abonamencie opłacane są w modelu subskrypcyjnym. Właściciele prywatni często domagają się, aby umowa podpisana była przynajmniej na rok. Mogą też podnieś opłaty za mieszkanie, powołując się np. na waloryzację czynszu. Takie sytuacje nie zdarzają się w mieszkaniach na abonament.

Kto może wynająć mieszkanie w abonamencie?

Mieszkania w abonamencie znajdują się w dogodnych lokalizacjach miasta – z dobrym dojazdem i bliskością terenów zielonych. Miesięczna opłata abonamentowa uzależniona jest od lokalizacji oraz powierzchni wynajmowanego lokalu. Jest jedna cecha wspólna łącząca mieszkanie na abonament i najem tradycyjny – w obu przypadkach lokator musi opłacać rachunki za zużytą energię i wodę. Zwykle też pobierana jest kaucja. Lokale na abonament dostępne są na ten moment w największych miastach Polski:

  • Gdańsku,
  • Krakowie,
  • Poznaniu,
  • Warszawie,
  • Wrocławiu.

Zatem lokalizacja to jedna z barier utrudniającą skorzystanie z najmu oferowanego przez prywatne firmy. Ale nie tylko. Firmy trudniące się wynajmem mieszkania sprawdzają zdolność finansową przyszłego najemcy i w razie wątpliwości, mogą odmówić mu wynajmu.

Czy mieszkania w abonamencie to zagrożenie dla tradycyjnego najmu?

Pomimo niezaprzeczalnych plusów mieszkań w abonamencie, to wciąż jest to nowość na rynku nieruchomości. W dodatku dostępna tylko dla nielicznych, bo oferty wynajmu znajdziemy tylko w największych metropoliach Polski. Nie każdemu jednak może podobać się konieczność ujawniania zarobków lub płacenia dodatkowo za parking. Niemniej, osoby, które dobrze zarabiają i nie chcą wiązać się z danym miastem na długo, mogą rozważyć tego typu usługę.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wynajmujesz lokal i masz dość właściciela? Wyjściem może być mieszkanie w abonamencie. Sprawdź, czym różni się od tradycyjnego najmu - RegioDom.pl