[break]
W miniony wtorek prezydent Rafał Bruski zatwierdził regulamin tegorocznego Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Jest kilka zmian zasygnalizowanych wcześniej przez rady osiedli.
Pierwsza z nich to termin zgłaszania wniosków. W porównaniu z rokiem ubiegłym przyspieszono go o miesiąc, tak by było więcej czasu na weryfikację projektów. Pomysły będzie można więc zgłaszać od 15 czerwca do 5 lipca.
Druga istotna zmiana polega na tym, że wnioskodawcy będą mogli wprowadzać korekty do swoich projektów nawet po ich zgłoszeniu. Przy czym w tym roku każdy może zgłosić aż trzy propozycje zadań, a niejedną, jak było w poprzednich latach.
W ub. r. zagłosowało ponad 20 tysięcy mieszkańców. Chcemy to poprawić, stąd pomysł spotkań. - Michał Sztybel, ratusz
Po raz pierwszy w ramach tegorocznego BBO zostaną też zorganizowane na terenie miasta spotkania z mieszkańcami, podczas których będzie można dowiedzieć się wszystkiego o zasadach składania wniosków. Te informacje znajdziemy też na profilu www.facebook.com/bdgbo i na stronie www.bdgbo. Pytania należy wysyłać pod adresem: [email protected].
- Zależy nam na tym, aby mieszkańcy wiedzieli, jak prawidłowo wypełniać wnioski. To dla nas kluczowe - mówił na wczorajszej konferencji prasowej Michał Sztybel z biura prasowego ratusza, koordynator BBO.
Spotkania z obywatelami odbędą się również po zebraniu propozycji projektów. Mają służyć prezentacji zgłoszonych inwestycji. Wszystkie obywatelskie pomysły zostaną zweryfikowane pod względem finansowym, prawnym i technicznym przez wydziały i jednostki ratusza.
Głosowanie projektów trwać będzie od 1 do 31 października. Głosujemy tylko na jedną inwestycję, przy czym nie musi być ona zlokalizowana terenie naszego osiedla. Możemy wybrać sobie dowolny wniosek zgłoszony do BBO.
Do realizacji zostaną skierowane te projekty, które uzyskają największą liczbę głosów mieszkańców Bydgoszczy. Głosować można za pośrednictwem aplikacji na stronie www.budzet.um.bydgoszcz.pl lub przez wysłanie formularza albo wrzucenia go do urny w ratuszu, domu kultury lub jednej ze szkół na terenie miasta.
- W ubiegłym roku zagłosowało ponad 20 tysięcy mieszkańców. Chcemy to poprawić, stąd pomysł dwuetapowych spotkań informacyjnych - dodaje Michał Sztybel.
Będzie to piąte BBO. Do tej pory miasto wydało 20 mln zł, realizując 150 pomysłów obywatelskich.