Pod koniec czerwca rozstrzygnięto przetarg na rewitalizację ul. Cieszkowskiego. Wygrała go firma Polskie Surowce Skalne, która złożyła najkorzystniejszą ofertę pod względem ceny, gwarancji i terminu wykonania. Inwestycja kosztować będzie 2,5 mln zł. - Właśnie została podpisana umowa z wykonawcą - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Prace rozpoczną się jeszcze w lipcu i potrwają trzy miesiące.
Rewitalizacja ulicy zakłada odtworzenie jej historycznego charakteru. - Materiały wykończeniowe na nawierzchniach mają nawiązywać do stylistyki z początku XX wieku. Na chodnikach ułożone zostaną płyty kamienne otoczone opaskami z szarego granitu lub bazaltu - wyjaśnia Marta Stachowiak. - Z kolei jezdnia wykonana zostanie z kostki kamiennej z czerwonego granitu. Ulica zyska stylowe oświetlenie, pojawią się również elementy małej architektury.
Przeczytaj też: Wypełnij ankietę, zadecyduj, jak ma wyglądać Stary Fordon!
Na remont czekają mieszkańcy. - Nasza ulica to wyjątkowe miejsce w samym sercu Bydgoszczy - podkreśla Grzegorz Kaczmarek, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Ulicy Augusta Cieszkowskiego. - Większość z 22 kamienic jest zabytkowa, a chodniki i jezdnia pozostawiają wiele do życzenia. Od dawna zabiegaliśmy o ten remont i dobrze, że w końcu, po dwóch latach konsultacji projektu się doczekamy. Liczymy się z niedogodnościami, ale warto się przemęczyć. Mamy jednak pewien niedosyt, bo chcieliśmy, aby nasza ulica była spacerowa, by wyprowadzić z niej ruch autobusów i samochodów, ale tak się nie stanie.
Na czas remontu ruch poprowadzony zostanie ul. Pomorską, Śniadeckich do Gdańskiej, bez zmian na ul. Świętojańskiej. Po zakończeniu prac autobusy i pojazdy wrócą na ul. Cieszkowskiego. Po rewitalizacji ograniczona zostanie liczba miejsc do parkowania. - Zgodnie z postulatami mieszkańców powstanie około 25 stanowisk na południowym pasie jezdni - mówi Marta Stachowiak. - Taka organizacja ruchu pozwoli też wytyczyć około czterometrowy chodnik po północnej stronie ulicy. Zróżnicowanie poziomu jezdni i chodnika jest innym rozwiązaniem niż oczekiwali tego mieszkańcy, ale pozwoli to lepiej zrekonstruować historyczny wygląd ulicy. Za optymalne uznali je też miejski konserwator zabytków i plastyk miejski.
Remont ul. Cieszkowskiego to niejedyna inwestycja drogowa przeprowadzana tego lata w naszym mieście.
Nasza ulica to wyjątkowe miejsce w samym sercu Bydgoszczy. Cieszymy się, że w końcu doczeka się remontu
- Grzegorz Kaczmarek, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Ulicy Augusta Cieszkowskiego.
- Właśnie trwa modernizacja ważnych ulic, które ułatwią poruszanie się i dojazd do terenów inwestycyjnych znajdujących się w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym oraz w jego sąsiedztwie - mówi Marta Stachowiak. - Najbardziej zaawansowane prace toczą się przy 400-metrowym odcinku ul. E. Petersona.
Równanie ulic w Bydgoszczy [harmonogram]
Trwa też gruntowny remont ul. Wojska Polskiego, na odcinku od biurowca do wiaduktu nad magistralą węglową i ul. Dziatkiewicza od Wojska Polskiego do wysokości firmy Airon. Na finiszu jest wymiana krawężników. Wcześniej zerwano starą, zniszczoną nawierzchnię i teraz rozpoczęło się układanie nowych warstw bitumicznych. Dojazd z centrum do BPPT ułatwić ma też wydłużona Trasa Uniwersytecka oraz zmodernizowany odcinek ul. Glinki wraz z rondem na wysokości ulicy Magnuszewskiej. Z końcem września planowane jest zakończenie przebudowy rozkopanego obecnie fragmentu ul. Glinki i ma ona być przejezdna, ale okoliczni przedsiębiorcy w to wątpią i skarżą się na ślimacze tempo prac.
Tymczasem dokładnie za tydzień rozpocznie się przebudowa skrzyżowania ul. Pod Skarpą i Zamczysko. W sierpniu z kolei nastąpi wymiana nawierzchni na ulicy Sułkowskiego (odcinek od ul. Modrzewiowej do 11 Listopada). Od czerwca trwa też remont ul. Bałtyckiej.