W niedzielę w Niemczech odbyły się wybory parlamentarne. Obywatele na swoich kandydatów mogli głosować od godziny 8 rano. Lokale zostały zamknięte dziesięć godzin później.
Zgodnie z sondażami, do Bundestagu dostało się 6 partii: socjaldemokratyczna SPD, Unia CDU/CSU z której wywodzi się obecna kanclerz, Zieloni, liberalna FPD, skrajnie prawicowa AfD oraz Lewica.
Wstępne wyniki wyborów w Niemczech
- CDU/CSU – 24,1 proc.
- SPD – 25,7 proc.
- Zieloni – 14,8 proc.
- FDP- 11,5 proc.
- AfD – 10,3 proc.
- Lewica – 4,9 proc.
Po raz pierwszy od 1949 roku mandat w parlamencie uzyskała partia duńskiej mniejszości w Niemczech, Związek Wyborców Południowego Szlezwiku
Oczekuje się, że po raz pierwszy od 1957 roku tylko sojusz złożony z trzech partii zapewni konieczną większość do utworzenia koalicji rządowej.
Eksperci podkreślają, że w grę wchodzą dwa modele koalicji: unia CDU/CSU-Zieloni-FDP, albo SPD-Zieloni-FDP. W tym drugim wariancie członkowie takiej koalicji rządowej musieliby jednak przezwyciężyć duże różnice programowe.
Sojusz z AfD nie wchodzi w rachubę, ponieważ wszystkie pozostałe partie go kategorycznie wykluczają.
W zależności od sformowanej koalicji, na fotelu kanclerza może zasiąść jeden z dwóch kandydatów: Olaf Scholz z socjaldemokratycznej SPD oraz Armin Laschet z CDU.
Frekwencja wyborcza
Szacowana frekwencja według pracowni Forschungsgruppe Wahlen to 78 procent.
Dla porównania w 2017 roku było to 76.2 procent, w 2013 roku 71.5 procent, a w 2009 roku 70.8 procent.
Nie zabrakło incydentów
Komisje z dwóch okręgów w Berlinie musiały skorzystać z pomocy straży pożarnej, aby dostać się do lokali wyborczych – podał „Der Spiegel”. Problemem był elektroniczny system zabezpieczeń.
Natomiast w Wuppertalu późnym wieczorem ewakuowano ok. 1,5 tys. osób z dzielnic Langerfeld-Mitte i Bockmuehle, gdzie znaleziono bombę z czasów II wojny światowej. Na zabezpieczonym terenie znajduje się pięć lokali wyborczych. Saperzy rozpoczęli rozbrajanie bomby w niedzielę ok. godz. 10.
Proces wyborów
Wybory do Bundestagu odbywają się co cztery lata. Około 60 milionów ludzi w 299 okręgach wyborczych w Niemczech jest uprawnionych do oddania głosu.
Lokale wyborcze otwierają się w niedzielę o godzinie 8, a zostają zamknięte o godzinie 18. Możliwe jest także głosowanie korespondencyjne. W ostatnich wyborach w 2017 roku głosy oddane w taki sposób stanowiły 28,6 procent.
Bezpośrednio po zamknięciu lokali wyborczych opublikowany został sondaż exit poll, a później prognozowane wyniki na podstawie obliczeń w okręgach wyborczych. Po kilku godzinach zazwyczaj publikowane są pierwsze, oficjalne wyniki.
Kanclerza wybierają członkowie Bundestagu.
