Zapominalscy, którzy nie zdążyli odebrać zaświadczenia, pozwalającego głosować poza miejscem zamieszkania, mają na to czas do godz. 14.00 w piątek. W przypadku wyjazdu w dniu wyborów będzie ono niezbędne, aby oddać głos.
Tak jak w przypadku innych głosowań, na pomoc liczyć mogą osoby mające trudność z poruszaniem się. Centrum Integracji Społecznej zorganizuje dla nich transport z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego. Zgłoszeń dokonać można telefonicznie pod numerami telefonów: 52-375-06-40 oraz 52-348-61-74. W Bydgoszczy są 72 lokale przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Podczas tych wyborów również głosować można było korespondencyjnie.
- Taką formę głosowania wybrały 152 osoby, głównie takie, które na dłużej wyjeżdżały z Bydgoszczy - mówi Agnieszka Jędrzejczak, pełnomocnik prezydenta Bydgoszczy ds. wyborów. - Ich głosy przeliczone zostaną w dniu wyborów.
Kolejne 59 osób uzyskało prawo zagłosowania przez pełnomocników, bo taką możliwość przewiduje ordynacja.
Lokale wyborcze czynne będą od godziny 7.00 do godz. 21.00. O ile problemów nie powinniśmy mieć z wyborami do Senatu, gdzie znaczek postawić możemy przy jednej z pięciu osób, to trudniej będzie z głosowaniem do Sejmu. Tutaj kartka wyborcza przyjęła postać książeczki. Chcąc zagłosować, wybieramy jedną z list, a na niej skreślamy tylko jedną osobę.
- Głos ważny to wyłącznie dwie linie przecinające się, czy to w formie krzyżyka, czy plusa - przypomina Agnieszka Jędrzejczak. - Żadne kropki, pojedyncze kreski i podobne zaznaczenia nie będą zaliczone jako głos ważny.