Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyborczy pat, czyli rzecz o tym, jaki wpływ mają studenci na wybór rektora

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Prof. dr hab. inż. Marek Bieliński z katedry tworzyw; Prof. dr hab. inż. Adam Podhorecki, mechanik konstrukcji; Prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński, inżynier biomechaniki
Prof. dr hab. inż. Marek Bieliński z katedry tworzyw; Prof. dr hab. inż. Adam Podhorecki, mechanik konstrukcji; Prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński, inżynier biomechaniki UTP
Wybory nowego rektora Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w ostatniej chwili zostały odwołane i przeniesione na inny termin z powodu... niewybrania wszystkich członków kolegium elektorskiego, reprezentujących studentów uczelni.

[break]
Mieliśmy dziś poznać nazwiska nowych rektorów dwóch bydgoskich uczelni wyższych: Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i Akademii Muzycznej, których kadencje potrwają do 2020 roku. W ostatniej jednak chwili na UTP sprawa się rypła. Wybory zostały przełożone na inny, na razie nieznany, termin.

Zabrakło elektorów

Niezależnie od terminu wyborów, szefem UTP zostanie ktoś nowy, bowiem poprzedni rektor, prof. Antoni Bukaluk, ma już za sobą dwie kadencje. Tym razem do rywalizacji o fotel rektora zgłosili się trzej sami swoi, czyli profesorowie inżynierowie, wykształceni w Bydgoszczy, na tej samej uczelni, którą teraz mają chęć zarządzać, ludzie doświadczeni - po sześćdziesiątce. W gronie trzech kandydatów są sami technicy, zabrakło tym razem reprezentanta nauk rolniczych, stanowiących istotną część uczelni.

Wybory miały rozpocząć się dziś w samo południe w auli B Auditorium Novum przy ul. Kaliskiego. Elekcji dokonać miało 100-osobowe uczelniane kolegium elektorów, w tym gronie znalazło się m.in. 45 samodzielnych przedstawicieli nauki. Wczoraj toczyły się jednak w dalszym ciągu proceduralne spory, dotyczące obsady kilkunastu miejsc elektorskich z puli przeznaczonej dla studentów UTP. Ostatecznie w wykazie elektorów imiennie wypełniono 97 miejsc, a tylko trzy pozostały nieobsadzone, ponieważ kandydaci zgłoszeni przez Uczelnianą Radę Samorządu Studenckiego nie uzyskali wymaganej większości głosów. Dodatkowo do Uczelnianej Komisji Wyborczej wpłynął protest Wydziałowej Rady Samorządu Studentów Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. W tej sytuacji procedura wyborów została czasowo zawieszona.

„Ze względu na to, że do dnia dzisiejszego nie wybrano wszystkich elektorów, reprezentujących studentów, Uczelniana Komisja Wyborcza (UKW) podjęła decyzję o zawieszeniu procedury wyboru rektora Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. UKW prowadzi w tej chwili konsultacje i stara się wypracować rozwiązanie sytuacji, która zaistniała” - napisał w oficjalnym komunikacie dr Mieczysław Karol Naparty, rzecznik uniwersytetu.

Kto jest kim?

Niezależnie od dalszego rozwoju wydarzeń, aktualni pozostają trzej kandydaci na stanowisko rektora. Ich nazwiska zostały oficjalnie ogłoszone 4 marca br. Są to (w kolejności alfabetycznej) prof. dr hab. inż. Marek Bieliński, w minionej kadencji prorektor uczelni ds. współpracy z gospodarką i zagranicą, prof. dr hab. inż. Adam Podhorecki, dziekan wydziału budownictwa, architektury i inżynierii środowiska, oraz prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński z wydziału inżynierii mechanicznej. Wszyscy trzej są nie tylko ludźmi nauki, ale również praktykami i mają w tym zakresie duże doświadczenia i osiągnięcia.

Ze względu na to, że nie wybrano wszystkich elektorów, komisja podjęła decyzję o zawieszeniu procedury wyboru. - dr Mieczysław Karol Naparty

Prof. Bieliński zatrudniony jest od 1978 roku i ma największe doświadczenie w kierowaniu uczelnią, ponieważ już w latach 1993-96 był prodziekanem do spraw nauki wydziału mechanicznego, potem kierownikiem katedry tworzyw (2004-10), a przez dwie ostatnie kadencje prorektorem.

Prof. Podhorecki, najstarszy z kandydatów, skończył studia jeszcze na Wyższej Szkole Inżynierskiej w Bydgoszczy w 1972 roku, a na uczelni pracę podjął trzy lata później. Jest obecnie kierownikiem katedry mechaniki konstrukcji, dziekanem wydziału inżynierii i ochrony środowiska.

Z kolei prof. Tomasz Topoliński, kierownik Zakładu Inżynierii Biomedycznej, także ma za sobą przeszłość w roli prorektora ds. organizacji i rozwoju uczelni (2002-08). Był również wcześniej prodziekanem ds. nauki wydziału mechanicznego, a przez 13 lat (1993-2005) prezesował Fundacji Rozwój ATR w Bydgoszczy.

U muzyków tylko jeden

Za to na pewno dzisiaj 40-osobowe kolegium elektorów wybierze rektora Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jedynym kandydatem na tę funkcję jest obecny rektor, prof. zw. dr hab. Jerzy Kaszuba, muzyk - akordeonista. Jego oczkiem w głowie, jak zapowiada, ma być budowa nowego budynku uczelni przy skrzyżowaniu ul. Gdańskiej i Kamiennej.

Prof. Jerzy Kaszuba, by zostać rektorem, potrzebuje 21 ważnie oddanych głosów. Wybory rozpoczną się dopiero po otwartym dla wszystkich osób związanych z uczelnią spotkaniu z kandydatem, przewidzianym na godz. 14.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!