Według badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego około 60 procent Polaków planuje w tym roku wyjechać na wakacje. Obecnie najczęściej wybierane kierunki za granicą to:
- Chorwacja (18 proc.),
- Grecja (14 proc.),
- Hiszpania/Wyspy Kanaryjskie (12 proc.),
- Włochy (11 proc.),
- Turcja (9 proc.).
Oprócz tego zainteresowaniem cieszą się także Wielka Brytania, Albania oraz Cypr. Ponad połowa z nas zorganizuje wyjazd samodzielnie (58 proc.), natomiast 42 proc. skorzysta z usług biura podróży. W przypadku rodzin 2+2 średnia wysokość rezerwacji w najpopularniejszych wśród turystów krajach wynosi od 10 do 14 tysięcy złotych.
Co ciekawe, nie w każdym z wymienionych wyżej krajów płatności bezgotówkowe będą w pełni dostępne, dlatego warto się zabezpieczyć, by uniknąć zapłaty np. wysokich prowizji za wypłaty z bankomatów. Gdzie płatność „plastikiem” może być ograniczona?
Gdzie zabrać gotówkę na wyjazd za granicę?
Jak wynika z najnowszego badania Study on the, payment attitudes of consumers in the euro area, płatności gotówkowe przeważają w krajach takich jak Malta (77 proc.), Włochy (69 proc.) oraz Hiszpania (66 proc.), której wynik może być sporym zaskoczeniem.
Na kolejnych pozycjach znalazły się Portugalia (64 proc.), Grecja (62 proc.), i Cypr (59 proc.). Natomiast z badania przeprowadzonego przez firmę Tavex wynika, że w Polsce tylko 36 proc. respondentów wybierało gotówkę podczas zakupów w lokalach handlowo-usługowych.
Dane z ostatnich lat wskazują, że poza strefą euro wyniki są sporo wyższe. W tym przypadku przeważają kraje takie jak Albania (87,8 proc.), Bułgaria (81,8 proc.), a także Chorwacja (73 proc. - w strefie euro od 2023 r.).
- Powyższe dane nie oznaczają jednak, że płatność kartą w tych krajach jest nieosiągalna. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w niektórych punktach usługowych zostaniemy poinformowani, że możliwa jest tylko płatność gotówką. Pamiętajmy również, że wypłacanie dużych kwot z bankomatów za granicą najczęściej jest dla nas mało opłacalne ze względu na duże prowizje - ocenia Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.
Jak wynika z badania Opinie 24 dla Tavex, 40 proc. Polaków w trakcie wyjazdów zagranicznych płaciło tylko gotówką. Na same płatności bezgotówkowe zdecydowało się 14 proc. badanych, natomiast obie metody wybrało 46 proc. respondentów.
