Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wujek Google nie studiował prawa

Lucyna Tataruch
Za mało słuchamy głosów płynących ze strony praktyków stosujących prawo: sędziów, notariuszy, pełnomocników i samych przedsiębiorców - stwierdza adwokat Ewa Czerska, w rozmowie z Lucyną Tataruch.

Na czym polega stała obsługa prawna przedsiębiorstw? Czy w wielu przypadkach nie wiąże się to z niepotrzebnymi kosztami?
Dotknęła Pani istnego problemu. Myślę, że nie będę odosobniona w twierdzeniu, iż w każdej sprawie niezwykle ważne jest skonsultowanie jej na jak najwcześniejszym etapie. Tylko taka postawa może nie powodować kolejnych kosztów, choć oczywiście zależy to od konkretnego przypadku. Przykładowo, przygotowanie prawidłowej umowy cywilnoprawnej, a nie posiłkowanie się „Wujkiem Google” może ustrzec przed poważnymi konsekwencjami. Obsługa prawna w zdecydowanej większości sprowadza się do udzielania opinii prawnych w sprawach bieżących, przygotowania, opiniowania projektów umów, prowadzenia procesów przed sądami powszechnymi, administracyjnymi, udziału w negocjacjach, reprezentowania przedsiębiorców przed organami samorządowymi i administracji rządowej. Warto pamiętać, że adwokat może reprezentować przedsiębiorcę nie tylko w sprawach gospodarczych, ale także działa w imieniu przedsiębiorcy jako pracodawcy, czyli występuje w procesach pracowniczych.
Często prowadząc kompleksową obsługę prawną przygotowujemy różnego rodzaju regulaminy: pracy, zakładowych funduszy socjalnych, opracowujemy procedury antymobbingowe i inne dokumenty. Sporządzamy projekty umów spółek, przygotowujemy dokumenty do ich rejestracji, uczestniczymy w walnych zgromadzeniach wspólników, radach nadzorczych. Adwokaci występują także w procesach karnych, w karnych sprawach gospodarczych, działając zarówno jako obrońcy i oskarżyciele posiłkowi, reprezentujący pokrzywdzonych przedsiębiorców. Ważne jest, aby potencjalni klienci trafiali do nas jak najszybciej.

Polscy przedsiębiorcy mają tego świadomość?
Zauważam, że jako społeczeństwo nabieramy dobrych nawyków korzystania z wyspecjalizowanych usług. Stopniowo dojrzewamy do tego, co jest standardem w rozwiniętych i stabilnych demokracjach, czyli zaufania do kompetencji profesjonalistów. Przestajemy uważać, że znamy się na wszystkim i wszystkie problemy możemy rozwiązać we własnym zakresie. To pozwala mieć nadzieję na rozwój szerokiej palety specjalistycznych usług na rynku prawnym, a w konsekwencji na sprawną i efektywniej funkcjonującą gospodarkę.
Kształtowaniu pozytywnego wizerunku adwokata i budowaniu świadomości, że warto sięgać po jego porady, służy wiele działań prowadzonych przez samorząd adwokacki. Są to zajęcia z uczniami gimnazjów i liceów, na których zaszczepiamy postawy obywatelskie, mediacje, prace sądu arbitrażowego, czy wreszcie akcje pro bono.

Dlaczego polskie prawo gospodarcze jest tak skomplikowane?
Dziedzictwo minionego systemu gospodarczo-politycznego i konieczność dostosowywania regulacji prawnych do nadal rozwijającej się gospodarki na pewno nie sprzyjają klarowności regulacji prawnych. Uważam też, iż nadal na etapie legislacyjnym za mało słuchamy głosów płynących ze strony praktyków stosujących prawo: sędziów, notariuszy, pełnomocników i samych przedsiębiorców. Myślę, że nie należy też bagatelizować faktu, iż nierzadko tworzeniu prawa towarzyszy spełnianie i realizowanie doraźnych celów politycznych. To zawsze psuje dobre, mądre i ponadczasowe rozwiązania. W każdym systemie gospodarczym.

Z czym przedsiębiorcy mają najwięcej problemów?
Często w różnego rodzaju raportach spotykam się z informacjami o tym, jak dużo czasu zajmuje założenie działalności gospodarczej.
Osobiście nie mam złych doświadczeń w tym zakresie; swoją działalność, którą zaczynałam ponad 10 lat temu, udało mi się zarejestrować praktycznie w ciągu jednego dnia, ale biurokratyzacja życia, niestety, w wielu sferach postępuje. Proces rejestrowania spółek uzależniony jest również od obłożenia w poszczególnych sądach. Tu też mogę podzielić się bardzo pozytywnym przykładem. Około roku 2008, od momentu wysłania kompletu dokumentów, w ciągu dosłownie czterech dni roboczych otrzymałam postanowienie o zarejestrowaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. To był akurat warszawski przypadek. Dziś słyszę, że okres ten bywa czasami dłuższy.

*Ewa Czerska

od 2002 roku członek Bydgoskiej Izby Adwokackiej, od 10 lat prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką, współpracując ze spółkami prawa handlowego i jednostkami budżetowymi. Reprezentuje też indywidualnych klientów. W latach 2007-2010 była członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy, pełniąc funkcję zastępcy sekretarza oraz rzecznika prasowego. W latach 2010- 2013 była wicedziekanem ORA w Bydgoszczy. Od 2013 roku jest przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Bydgoskiej Izby Adwokackiej. Aktywnie uczestniczy w życiu samorządowym szczebla ogólnopolskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera