Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie światła na perkusję!

Katarzyna Kabacińska
Od dzisiaj, 21 listopada, do końca miesiąca odbywa się druga edycja Bydgoskich Drums Fuzji. Inicjatywa Miejskiego Ośrodka Kultury dobrze wpisuje się w porzekadło, iż nasze miasto „muzyką stoi”. Jeszcze w bydgoskim krwiobiegu pulsuje granie spod znaku Jazz Festival, a tu za sprawą drumsów znowu dobiega zewsząd muzyka z synkopą. Że jednak w różnorodności siła - za chwilę ustąpi ona miejsca dźwiękom firmowanym przez „Mózg”.

Od dzisiaj, 21 listopada, do końca miesiąca odbywa się druga edycja Bydgoskich Drums Fuzji. Inicjatywa Miejskiego Ośrodka Kultury dobrze wpisuje się w porzekadło, iż nasze miasto „muzyką stoi”. Jeszcze w bydgoskim krwiobiegu pulsuje granie spod znaku Jazz Festival, a tu za sprawą drumsów znowu dobiega zewsząd muzyka z synkopą. Że jednak w różnorodności siła - za chwilę  ustąpi ona miejsca dźwiękom firmowanym przez „Mózg”.

<!** Image 2 align=right alt="Image 102171" sub="Rafał Gorzycki / Zdjęcia: Marek Hofman">Bydgoskie Drums Fuzje nie tylko wpasowały się w muzyczny wizerunek miasta, ale pozwoliły wyjść perkusji z cienia i stanąć w światłach rampy. - To uprzytamnia wszystkim, że perkusja jest instrumentem, za którym też zasiadają wykształceni muzycy - podkreśla znany bydgoski drummer i pedagog, Piotr Biskupski.

Drums zagłębie

Chociaż, gdzie jak gdzie, ale akurat w Bydgoszczy nie powinno być takich wątpliwości. - Trzeba zdać sobie sprawę, że mamy tu do czynienia z pewnym fenomenem - przyznaje Piotr Biskupski. I wymienia takie „kamienie milowe” na drodze kształtowania się zjawiska bydgoskiej szkoły perkusyjnej, jak jej prekursor Bernard Lewański - z jednej strony oraz filharmonik i wytrawny pedagog, Mirosław Żyta - z drugiej. To pasji tego ostatniego nasz rozmówca zawdzięcza ostre przyspieszenie w swojej edukacji, które zaważyło na późniejszej karierze. A to tylko jeden z wielu przykładów! Na krajowych, ale i na światowych scenach gra obecnie przynajmniej dziesiątka cenionych perkusistów, których muzyczne korzenie wywodzą się znad Brdy.

Znani z uznanymi

<!** reklama>I listopadowy festiwal jest okazją, by pokazać swojej publiczności w jakich konstelacjach oddają się muzyce. A grywają z najlepszymi! Jak związany z Jarosławem Śmietaną Jacek Pelc, który teraz zagra z - niewymagającym żadnej rekomendacji - saksofonistą Zbigniewem Namysłowskim, czy Marcin Jahr zamykający tegoroczne Drums Fuzje, towarzysząc legendzie polskiego jazzu - Janowi „Ptaszynowi” Wróblewskiemu, saksofoniście, kompozytorowi i aranżerowi. Na marginesie - obaj bydgoscy perkusiści zagrają też w duecie Gudrumba. Natomiast wspomniany Piotr Biskupski wystąpi z poznanym dwa lata temu na warsztatach w Chodzieży małżeństwem Weinertów: fantastyczną gitarzystką Susan i grającym na basie Martinem, zaś Józefa Eliasza, który towarzyszył Gary Guthmanowi usłyszymy z Blues Brothers Show.

Młodzi przebojem

Obok tych, którzy na trwałe weszli już do jazzowego gwiazdozbioru, dobija się doń coraz to młodsze pokolenie. Poczynając od Grzegorza Daronia, który na Fuzjach wystąpi z zespołem West i kontynuującego rodzinne tradycje Łukasza Żyty, tworzącego trio z gitarami Davida Doruzka i Michała Barańskiego. Uczniem Mirosława Żyty jest też niewątpliwa indywidualność muzyczna, Rafał Gorzycki - lider, założyciel i kompozytor Ecstasy Project i perkusista Sing Sing Penelope, który teraz zaskoczy oryginalnym projektem muzycznym na głos męski, elektronikę i perkusję. Ciekawie zapowiada się również propozycja Huberta Gasiula wsparta wokalem żony i rapującym didżejem. I w końcu najmłodsze pokolenie bydgoskich drummerów - Wiktor Wyka z zespołem E-150, oscylującym w klimatach jazz rocka. Aż wierzyć się nie chce, że perkusja ma tyle możliwości!

co gdzie kiedy?

PROGRAM DRUMS FUZJI 2008

PIĄTEK, 21.11., otwarcie wystawy fotograficznej Marka Hofmana z imprezy ubiegłorocznej oraz koncert Gudrumba Duet Jacek Pelc & Marcin Jahr.

SOBOTA, 22.11., Jacek Pelc Kwartet i Zbigniew Namysłowski (sax).

NIEDZIELA, 23.11., Józef Eliasz Band Blues Brother Show.

PONIEDZIAŁEK, 24.11., Łukasz Żyta (drums), David Doruzka (guitar), Michał Barański (bass).

WTOREK, 25.11., E-150: Wiktor Wyka (drums), Karol Szolz (guitar), Bartosz Styś (bass) i gościnnie altowiolista Waldemar Knade.

ŚRODA, 26.11., Hubert Gasiul (drums), Ania Rusowicz (vokal), Bartek Staszkiewicz (keyboards), Sławek Kosiński (guitar), Michał Burzymowski (bass), DJ Funky Filon

CZWARTEK, 27.11., Trio Poems: Rafał Gorzycki (drums), Krzysztof Nowiński (vokal), Dawid Szczęsny (elektronika)

PIĄTEK, 28.11., Piotr Biskupski (drums), Susan Weinert (guitar), Martin Weinert (bass)

SOBOTA, 29.11., Grzegorz Daroń i grupa West

NIEDZIELA, 30.11. Marcin Jahr (drums), Jan „Ptaszyn” Wróblewski (sax), Wojciech Niedziela (piano), Jacek Niedziela (bass) Ostatni koncert rozpocznie się o godz. 18.00 w Pałacu Nowym w Ostromecku; wszystkie poprzednie odbywać się będą w „Węgliszku” - początek o godz. 20.00.

Karnet na całość w cenie 60 zł, pojedynczy bilet - 10 zł do nabycia w MOK i w kawiarni przed koncertami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!