MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspólnota pomaga przetrwać

Marek Wojciekiewicz
Rozmawiamy z Elżbietą Kapuścińską, prezes Stowarzyszenia Amazonek Ziemi Świeckiej, o historii i planach tej organizacji.

Rozmawiamy z Elżbietą Kapuścińską, prezes Stowarzyszenia Amazonek Ziemi Świeckiej, o historii i planach tej organizacji.

<!** Image 2 align=none alt="Image 157527" sub="- Przełamanie bariery wstydu to pierwszy krok do zwycięstwa nad chorobą - uważa Elżbieta Kapuścińska / Fot. Marek Wojciekiewicz ">Właśnie mija piąty rok waszej działalności. Udało wam się wiele osiągnąć, z czego jesteście najbardziej dumne?

Zaczynaliśmy w 2005 roku praktycznie od zera, od ogłoszenia w miejscowej prasie. Na spotkaniu założycielskim pojawiło się jednak 18 osób. Wszystkich łączyła jedna idea, chęć podzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z chorobą. Udało się pozyskać lokal na siedzibę, później przy pomocy sponsorów przeprowadziliśmy remont. Szczególne dumne jesteśmy z dobrze wyposażonej sali do rehabilitacji.

<!** reklama>Pani jest najlepszym przykładem na to, że rak nie musi oznaczać wyroku. Kiedy dowiedziała się Pani o swojej chorobie?

To było 18 lat temu, pierwsza reakcja to był prawdziwy szok i strach. Później zabieg i chemioterapii i po 6 latach kolejny cios, zabieg mastektomi. Teraz, po tylu latach, wiem, że najważniejsze w tym trudnym okresie było oparcie ze strony najbliższych. Wiadomo, że nie wszystkie kobiety mogą na taką pomoc liczyć, stąd idea powstania naszego stowarzyszenia.

Na czym dziś konkretnie polega wasza działalność?

Oczywiście, najważniejsza jest pomoc i opieka nad kobietami, które zachorowały. Robimy to bez zbędnej ckliwości, doradzamy im jak radzić sobie w tej dramatycznej sytuacji. Każda z nas ma za sobą podobne doświadczenie, dlatego jesteśmy dla tych pań wiarygodne. Później staramy się je wspierać w okresie rehabilitacji, organizujemy wspólne wyjazdy na badania kontrolne. Spotykamy się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki w naszej siedzibie przy ulicy Sądowej 5 w Świeciu.

Wiem , że to nie wszystko, czy szukacie też innych form integrowania się?

O tak, uczestniczymy w życiu podobnych stowarzyszeń działających w naszym kraju. Brałyśmy udział w spartakiadzie amazonek, ostatnio kilka pań uczestniczyło w kursie rehabilitacji poprzez rękodzieło artystyczne. O ile fundusze pozwalają, organizujemy wycieczki. Brałyśmy udział w szkoleniu w zakresie obsługi komputera. Staramy się też działać w zakresie profilaktyki raka piersi. Mamy specjalne fantomy, na których pokazujemy jak można podstawowe badanie przeprowadzać samemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!