Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wsiedli do autobusu z... nabitym rewolwerem i oddali strzał w kierunku kierowcy [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 29 MARCA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze ciekawego wydarzyło się 29 marca w Bydgoszczy.
Sprawdź, co jeszcze ciekawego wydarzyło się 29 marca w Bydgoszczy. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 29 marca. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 29.03 w Bydgoszczy.

1888: w wyniku ocieplenia i gwałtownego topnienia lodu i śniegu Brda zaczęła gwałtownie przybierać. Zalane zostały nie tylko nadbrzeżne ulice, ale woda wdarła się również do piwnic budynków przy ul. Jagiellońskiej. Dzięki obciążeniu szynami tramwajowymi udało się uratować od zerwania most Gdański. W ratowaniu śluz i grobli na Brdzie i Kanale Bydgoskim uczestniczyło wojsko. Powódź trwała kilka dni.

1924: zator lodowy na Wiśle w rejonie Chełmna spowodował wielką powódź. W ciągu 40 minut w nocy Wisła przelała się przez jaz na Brdzie, której poziom zaczął gwałtownie rosnąć. Zalane zostały piwnice znajdujących się przy Brdzie budynków, w tym magazyny zbożowe, Rybi Rynek. Pod wodą znalazły się częściowo spichrze, pałacyk Lloyda, szałas BTW i ulica Hermana Frankego (dziś Stary Port), a także tereny pomiędzy rzeką i ulicami Jagiellońską i Toruńską. „Tartaki i fabryki wyglądają jak fortece z napełnionemi wodą fosami” - obrazowo przedstawiał to „Dziennik Bydgoski”. Unieruchomiona została gazownia, miasto utonęło w ciemnościach, przerwana została komunikacja kolejowa z Bydgoszczy do Torunia.

1925: na zaproszenie Rady Miasta do Bydgoszczy przybył znany poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Uczestniczył on w spotkaniu z czytelnikami i aktorami bydgoskiego teatru, odebrał też pierwszą sumę 200 zł stałej emerytury, jaką rada postanowiła z własnych funduszy przyznać pisarzowi, żyjącemu w biedzie. Potem Tetmajer do Bydgoszczy przyjechał jeszcze raz, w 1926 roku. Zmarł w zapomnieniu w 1940 r.

1941: funkcjonariusze gestapo w ramach obławy aresztowali na ulicach Bydgoszczy 182 osoby pod zarzutem posługiwania się w miejscach publicznych zakazanym językiem polskim.

1945: na inauguracyjnym posiedzeniu mianowanej przez „właściwe siły” Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy jej przewodniczącym wybrany został działacz PPR, Wojciech Wiechno.

1960: na uroczystą sesję Wojewódzkiej Rady Narodowej na 15-lecie jej powstania przyjechał do Bydgoszczy ówczesny premier rządu PRL, Józef Cyrankiewicz.

1969: oddano do użytku Spółdzielczy Dom Usług wzniesiony przy ul. Dworcowej w pobliżu dworca kolejowego. Na parterze i I piętrze mieściło się 13 placówek usługowych, na kolejnych piętrach – spółdzielnia lekarska „Sanitas”.

1975: miało miejsce otwarcie nowoczesnego dworca autobusowego PKS przy ul. Jagiellońskiej w Bydgoszczy wybudowanego kosztem 41,5 mln zł według projektu architekta W. Dobrowolskiego. Wykonawcą było BPBP „Pomorze”. Docelową przepustowość dworca szacowano na 25 tys. pasażerów oraz 650 kursów autobusowych dziennie. Jednocześnie zlikwidowano dotychczasowe stanowiska autobusów PKS przy pl. Kościeleckich, Nowym Rynku i al. Mickiewicza.

1976: do Bydgoszczy przybyła delegacja Kubańskiego Komitetu Obrony Rewolucji prowincji Pinar del Rio z przewodniczącym Domingo Toledo. Goście spotkali się m.in. z komitetami samorządu mieszkańców.

1982: w Bydgoszczy w wieku 93 lat zmarł Jan Arudianów, noszący pseudonim „Turek”. Był najstarszym w mieście powstańcem wielkopolskim, potomkiem uczestnika powstania styczniowego, który po jego upadku wyjechał do Turcji, gdzie Jan Arudianów się urodził.

1996: podczas toczącego się przed Sądem Okręgowym w Bydgoszczy procesu Janusza P. oskarżonego o wyłudzenie ogromnych sum od setek ludzi poprzez obietnicę wypłaty im wysokich odsetek od złożonego u niego kapitału, zeznawał ks. prałat Henryk Jankowski, który poręczył Januszowi P. kredyt w jednym z gdańskich banków.

1999: w południe do autobusu MZK wsiadło dwóch mężczyzn – kierowców samochodów osobowych, aby dać kierowcy autobusu „nauczkę” za zajechanie im drogi. Do uciekającego kierowcy autobusu jeden z napastników oddał strzał z broni ostrej, po czym napastnicy odjechali swoimi samochodami.

2011: bydgoski jacht „Solanus” prowadzony ręką kapitana Bronisława Radlińskiego z kilkoma członkami załogi opłynął przylądek Horn w drodze wokół obu Ameryk. „Solanus” wystartował 16 maja 2010 roku z Górek Zachodnich, 19 września tego roku minął linię koła podbiegunowego w drodze na Alaskę. Do Górek Zachodnich powrócił 1 października 2011 roku.

2015: na bydgoskim lotnisku wylądował pierwszy samolot Lufthansy z Frankfurtu, inaugurując nowe połączenie lotnicze.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera