Trudna sytuacja panuje również na północy kraju. Na początku stycznia z powodu eskalacji walk w regionie swoje domy opuściło ponad 200 000 osób. O pomoc potrzebującym apeluje Polska Akcja Humanitarna.
- Walki we wschodniej Ghoucie zintensyfikowały się w 18 grudnia. Od tego dnia prowincja bombardowana jest niemal bez przerwy, co paraliżuje codzienne życie jej mieszkańców. Bomby oraz pociski spadają nie tylko na ulice i domy, ale i na szpitale (według ONZ uszkodzonych zostało co najmniej 7 placówek), szkoły, targi i sklepy. Mieszkańcy cierpią nie tylko od bombardowań, ale i z braku pożywienia i wody - wyjaśnia Łukasz Bartosik, dyrektor biura PAH w Toruniu.
Przeczytaj też: Ochojska: - Sprowadzanie sierot do Polski z Aleppo nie ma sensu
- Życie mieszkańców Ghouty zagrożone jest nie tylko z powodu bombardowań, ale również utrzymującego się od miesięcy braku leków, wody i żywności. Wiele osób jest niedożywionych, pojawiają się także pierwsze doniesienia o przypadkach śmierci z głodu – mówi Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.
Ludność cywilna cierpi również w wyniku ofensywy wojskowej w północno-zachodniej części Syrii. Walki trwają m.in. w południowej części prowincji Idlib i Aleppo oraz na północy prowincji Hama. Sytuacja zmusiła do ucieczki ponad 200 000 osób zamieszkujących dotychczas te terytoria.
Polska Akcja Humanitarna w prowincji Idlib i Hama zapewnia dostęp do wody, żywności i godnych warunków sanitarnych ponad 100 tysiącom ludzi. Organizacja ta przygotowuje się też do udzielenia pomocy potrzebującym we wschodniej Ghoucie.
Chcesz pomóc poprzez PAH?
Działania Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii możesz m.in. przelewem i poprzez stronę internetową. Więcej informacji na stronie www.pah.org.pl.
Zobacz też: Wznowiono ewakuację w Aleppo. PAH zbiera pomoc dla Syryjczyków [wideo]
Pomoc do Syrii trafia też poprzez Caritas - "Rodzina rodzinie"
W ostatnich dniach zeszłego roku Caritas Polska podjęła decyzję o kontynuacji programu „Rodzina rodzinie” w roku 2018 ze względu na nadal dramatyczną sytuację tysięcy syryjskich rodzin – ofiar konfliktu wojennego. Oznacza to, że potrzebujące pomocy rodziny z Aleppo, Maluli, Homes i Hasaki nadal będą otrzymywać pomoc od Caritas Polska.
- Dzięki ogromnej hojności Polaków, obecnie Caritas Polska udziela regularnej pomocy około 9 tysiącom syryjskich rodzin. Otrzymują one zapomogi finansowe w wysokości od 30 000 do 50 000 syryjskich funtów (w zależności od liczby osób w rodzinie). Jednocześnie, abyśmy mogli nadal pomagać, zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie tej największej akcji pomocowej w historii Polski - apeluje Caritas.
Chcesz pomóc poprzez Caritas Polska?
Aby zaangażować się w akcję należy wypełnić deklarację pomocy finansowej dla konkretnej potrzebującej rodziny na okres 6 miesięcy. Deklaracja znajduje się na stronie internetowej - www.rodzinarodzinie.caritas.pl.
Miasto ruin - Aleppo. Zobacz jak wyglądało w grudniu 2017 r.