- Jesteśmy dzisiaj w Bydgoszczy. To trzeci już Marsz Równości. Mamy tutaj pełno młodych ludzi. Ja, ze strony Parlamentu RP objąłem patronatem ten marsz. Jest naprawdę fajnie - mówił poseł Marcin Józefaciuk, który był wśród osób oczekujących na wyruszenie parady spod pomnika Kazimierza Wielkiego.
Przed godziną 15 na placu znajdowało się już kilkadziesiąt osób ubranych w najróżniejsze, kolorowe stroje, machających tęczowymi flagami i proporcami. Miktrofon trzymała Temida69, jedna z najbardziej rozpoznawanych w Polsce draq queen. Zagrzewała uczestników okrzykami i zachęcała do dobrej zabawy.
40 marszów w całej Polsce
- W tym roku jest około czterdziestu marszów równości w Polsce. To dużo, bo trzy lata temu było około dziesięciu. To pokazuje, że tęczowa społeczność i jej sojusznicy nie odpuszczają. Chcemy równych praw i nie odpuścimy, dopóki ich nie dostaniemy - mówił ze sceny urządzonej pod samym pomnikiem organizator marszu.
- Chodzi o to, by czuć się bezpiecznie we własnym mieście, pokonać bariery, pokonać stereotypy, pokazać się. I poprzez te wartości równości, inkluzywności budować naszą wspólnotę - słyszymy od jednej z uczestniczek manifestacji. - Chodzi nam o ustawę o związkach partnerskich i równości małżeńskiej, która nadal nie została procedowana przez Sejm. Ważna jest również regulacja dotycząca tożsamości orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Jako obywatele naszego kraju możemy wywierać presję na rządzących.
- Czego chcemy? Równych praw. Jakich praw nie mamy? - słychać było z głośników.
Wydarzenie stanowi część szerszej serii marszów, organizowanych latem i wczesną jesienią w różnych miastach i krajach. Są one okazją do refleksji nad równym traktowaniem osób z społeczności LGBTIQ oraz wspierania ich praw i widoczności w społeczeństwie. - Bydgoszcz to miasto otwartości i życzliwości, a nasza różnorodność to nasza siła. Zależy nam na budowie wspólnoty tolerancyjnych, życzliwych i dobrych ludzi. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że osoby LGBTIQ szczególnie potrzebują wsparcia. Przez kilka ostatnich lat mierzyły się z falą często zorganizowanego hejtu, do którego wykorzystywana też media publiczne. Jestem przekonana, że te czasy nie wrócą. Każdy zasługuje na szacunek, każdy ma prawo kochać – mówi zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Anna Mackiewicz, która również uczestniczyła w wydarzeniu.
Pierwszy bydgoski marsz odbył się w 2019 roku, a drugi w ubiegłym roku. Był to barwny pochód, pełen muzyki i tęczowych flag, w którym uczestnicy wyrażali swoje poparcie dla równości i akceptacji. Tegoroczne wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Wojewody Kujawsko - Pomorskiego. Partnerem wydarzenia jest MCK.
Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła w ubiegłym roku „Program działań na rzecz równego traktowania dla miasta Bydgoszczy na lata 2023-2028”. W prace nad dokumentem zaangażowanych było kilkadziesiąt osób. W zespole opracowującym program znaleźli się przedstawicieli Bydgoskiej Rady ds. Równego Traktowania, organizacji pozarządowych, związków wyznaniowych, uczelni oraz jednostek Miasta Bydgoszczy.
Głównym celem programu - wyjaśnia ratusz - jest tworzenia miasta, w którym prawa człowieka i zasady równego traktowania są realizowane wobec wszystkich osób mieszkających na jego terenie. Program był przedmiotem konsultacji społecznych. W marcu 2024 r. Prezydent Bydgoszczy powołał pełnomocniczkę ds. równego traktowania, która przyjmuje mieszkańców oraz mieszkanki Bydgoszczy w sprawach, które są dla nich istotne.
