Bydgoszczanie, rezerwiści, otrzymują wezwania do stawienia się w ciągu 7 dni w Wojewódzkiej Komendzie Uzupełnień.
Czysta formalność?
- Kiedy przeczytałem wezwanie byłem zaskoczony i zdenerwowany, bo nie wiedziałem co mnie czeka. Poszedłem do WKU – mówi rezerwista. - Okazało się, że to była czysta i niepotrzebna formalność.
Nasz rozmówca dowiedział się w WKU o tym, że kiedy wybuchnie wojna będzie musiał się stawić w konkretnym miejscu.
- W czasie wojny będę robił zdjęcia legitymacyjne żołnierzom – twierdzi bydgoszczanin. - W książeczkach wojskowych są dwa. Pierwsza fotografia, którą robi się zakładając książeczkę. Drugie zdjęcie, aktualne, będzie mojego autorstwa. Ale, nie tylko ja dostałem takie wezwanie, mój kolega też je odebrał. Powiedział jednak, że do wojska nie pójdzie.
W WKU oraz w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym poinformowano nas o tym, że 2020 będzie rokiem szkolenia rezerwistów. Ilu z nich zostanie powołanych nie wiadomo, ponieważ większość informacji dotyczących szkoleń oraz statystyk jest niejawna.
Nieoficjalnie udało się nam ustalić, że planów dla bydgoskich jednostek jeszcze nie ma. Mówi się, że nie przewiduje się szkoleń jednodniowych. W tegorocznych szkoleniach uczestniczyło od 4 do 4,5 tys. rezerwistów w wieku od 20 do 60 lat.
Bydgoszcz z lotu ptaka. Odszukasz swój dom na zdjęciach? [galeria]
W trybie natychmiastowym
Od niedzieli (1 grudnia br.) w ogólnopolskich mediach publikowane są informacje dotyczące przyszłorocznych szkoleń rezerwistów. Wszystkie cytują „Rzeczpospolitą”, która ustaliła w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, że w przyszłym roku planowane są intensywne szkolenia dla rezerwistów. Mają one trwać od 5 do 12 dni.
- Wojsko częściej będzie wzywało na ćwiczenia „w trybie natychmiastowego stawienia się w jednostce wojskowej”. Jak nam tłumaczy Sztab Generalny, dotyczy to tylko osób „posiadających już przydział mobilizacyjny do wskazanej jednostki”. Jeżeli ktoś otrzyma kartę z napisem „natychmiast”, w jednostce musi się stawić w ciągu czterech godzin - twierdzi „Rzeczpospolita” i podkreśla, że pracodawcom zatrudniającym rezerwistów przysługiwać będzie świadczenie za zastępstwo. Ma ono pokryć koszty przyuczenia nowego pracownika, badań lekarskich i ubezpieczenia.
Coraz starsi rezerwiści
Warto przypomnieć, że od wielu miesięcy mówi się o nowelizacji ustawy o obowiązku obrony RP. Projekt zakłada przesunięcie wieku rezerwistów, którzy mogliby być powoływani na wojskowe ćwiczenia. W przypadku żołnierzy szeregowych obowiązkowi służby wojskowej mają podlegać osoby do 60. roku życia (nie jak dotąd - do 55). W przypadku podoficerów i oficerów granica ta ma sięgać 63 lat.
Przeniesienie do rezerwy odbywa się na podstawie art. 46 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP.
Przepis ten nie jest stosowany m.in. w przypadku odbywania kary pozbawienia wolności, orzeczenia pozbawienia praw obywatelskich, tymczasowego wyjazdu za granicę lub uznania za osobę niezdolną do służby.
Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 15
