Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wnioski z błędami - nie będzie 500 plus

Hanna Walenczykowska
Pierwszego kwietnia przed wejściem do Urzędu Miasta utworzyła się kolejka osób, które chciały złożyć wniosek
Pierwszego kwietnia przed wejściem do Urzędu Miasta utworzyła się kolejka osób, które chciały złożyć wniosek Tomasz Czachorowski
Do Urzędu Miasta Bydgoszczy wpłynęło prawie 10 tysięcy wniosków o przyznanie świadczenia. Rodzice i opiekunowie dzieci nierzadko mylą się, wypełniając wniosek. Bydgoszczanie najczęściej wysyłają ten sam dokument kilka razy lub zapominają o wpisaniu danych członków rodziny.

[break]
Od 1 kwietnia, czyli dnia, w którym rozpoczęła się realizacja programu „500 plus”, czytelnicy przekazują nam swoje wątpliwości. Jak dowiedzieliśmy się, wiele osób nieprawidłowo wypełnia wnioski o przyznanie świadczenia.

Polacy, o czym informowali już dziennikarze, najczęściej mylili się, wpisując błędnie w rubryki formularza PESEL wszystkich członków rodziny oraz aktualny adres. Poza tym wnioskodawcy nie wskazali pierwszego dziecka lub nie wpisali danych współmałżonka. W niektórych wnioskach brakowało też kompletnych danych teleadresowych.

Pamiętaj o podpisie

W Bydgoszczy odnotowano podobne wady składanych dokumentów.

PRZECZYTAJ:Wartość potomstwa oszacowana

- Wnioski przesyłane drogą elektroniczną są wypełniane i przesyłane wielokrotnie, często w różnych wersjach i pod różnymi datami - wyjaśnia Regina Politowicz, dyrektor Wydziału Zdrowia, Świadczeń i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Wnioski składane na drugie i kolejne dziecko w wersji elektronicznej, w części dotyczącej składu rodziny nie obejmują danych osobowych pierwszego dziecka. Objaśnienia dotyczące wypełnienia tej części wniosku wyraźnie wskazują na taki obowiązek: „zgodnie definicją rodziny należy wpisać wszystkich członków rodziny osoby ubiegającej się o świadczenie wychowawcze, w tym dzieci wskazane w tabeli A i B”.

Wnioski przesyłane drogą elektronicznej są wypełniane i przesyłane wielokrotnie. - Regina Politowicz

Rodzice i opiekunowie nie wpisują również dokładnego adresu zamieszkania oraz zapominają o podpisaniu swojego wniosku.

Bydgoszczanie pytają

Jeden z naszych Czytelników zapytał, czy jego kilkuletnie dziecko straci uprawnienie do świadczenia z chwilą, kiedy straszy brat stanie się osobą pełnoletnią.

- Czy moje drugie dziecko stanie się wtedy automatycznie pierwszym? - zastanawiał się pan Ryszard ze Wzgórza Wolności.

- Gdy w rodzinie czteroosobowej (dwoje dzieci i rodzice), pobierającej świadczenie wychowawcze na dwoje dzieci (w tym na pierwsze, spełniając kryterium dochodowe) starsze dziecko osiągnie 18 lat, to - tłumaczy Regina Politowicz - o ile kryterium dochodowe nadal będzie spełnione, na dziecko młodsze będzie przysługiwało świadczenie. Gdyby świadczenie przysługiwało tylko na dziecko młodsze, to po osiągnięciu 18 lat przez starsze świadczenie będzie wypłacane nadal pod warunkiem spełnienia kryterium dochodowego.

Wątpliwości dotyczyły też rodzin, które tworzą partnerzy pozostający w związku nieformalnym. Dla przykładu: rodzina składa się z pięciu osób: matki i ojca, syna kobiety (w wieku 15 lat), córki mężczyzny (w wieku 13 lat) oraz ich wspólnego syna, który skończył 5 lat.

- W takim przypadku matka składa wniosek o świadczenia na swoje dziecko, a ojciec odrębnie na swoje - podpowiada Regina Politowicz. - Natomiast nie ma znaczenia, które z nich będzie wnioskować o pomoc finansową na dziecko wspólne. W obu wnioskach wskazywany jest ten sam skład rodziny.

Liczby z miasta i regionu

Do Urzędu Miasta Bydgoszczy od 1 do 12 kwietnia br. wpłynęło 9860 wniosków o przyznanie świadczenia na wychowanie dziecka, z czego 5670 w wersji papierowej oraz 4190 w wersji elektronicznej.

Przypomnijmy, że w Bydgoszczy zameldowane jest prawie 77 tysięcy dzieci, na które osoby uprawnione mogą złożyć wnioski o wypłatę świadczenia wychowawczego.

Bydgoszcz otrzyma od wojewody kujawsko-pomorskiego ponad 59,4 miliona złotych na wypłaty świadczeń wychowawczych oraz na wdrożenie ustawy.

Wnioski przyjmowane są w Wydziale Zdrowia Świadczeń i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy (UMB) przy ul. Grudziądzkiej w godzinach pracy urzędu oraz w 66 placówkach oświatowych na terenie miasta w godzinach popołudniowych (od poniedziałku do piątku). Pełna lista miejsc, gdzie można złożyć wniosek, będzie dostępna na stronie internetowej UMB.

Natomiast do końca minionego tygodnia mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego złożyli 56.922 wnioski papierowe o ustalenie prawa do świadczenia rodzinnego oraz 13.680 wniosków drogą elektroniczną. Urzędnicy wydali 1 439 decyzji, na podstawie których świadczenia przyznano na 3065 dzieci.

Przypominamy również, że wzory wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego znajdują się na stronach internetowych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera