Posłowie przegłosowali w środę wieczorem projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Za przyjęciem ustawy głosowało 228 posłów, przeciw było 216, a 10 wstrzymało się od głosu. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata i reasumpcja głosowania nad odroczeniem obrad.
- Gospodarcze i społeczne konsekwencje wejścia w życie ustawy nazwanej lex TVN będą bardzo negatywne. Wzrośnie ryzyko utraty zaufania inwestorów do Polski ponieważ z dnia na dzień wykluczy się z rynku firmę, która zdecydowała się zainwestować u nas ogromny kapitał. To próba nacjonalizacji prywatnego przedsiębiorstwa pod przykrywką chińsko-rosyjsko-arabskiego zagrożenia, typowa dla krajów autorytarnych - mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Zdaniem przedstawicieli konfederacji, bardzo prawdopodobne jest, że "zanim jakakolwiek amerykańska firma zainwestuje w Polsce choćby jednego dolara zastanowi się dziesięć razy". ponadto ich zdaniem stanowi o także sygnał ostrzegawczy dla innych potencjalnych inwestorów z innych państw, że inwestycje w naszym kraju obarczone są dużym ryzykiem. Podkreślono także, że jest to czas, "kiedy tak bardzo potrzebujemy inwestycji prywatnych, także zagranicznych". Przypomniano, że w ubiegłym roku udział inwestycji prywatnych w PKB był najniższy od prawie 30 lat.
- Nowa ustawa medialna zniszczy pluralizm debaty publicznej, bo uderzy bezpośrednio w jednego z wiodących, niezależnych nadawców telewizyjnych. Tymczasem Polska potrzebuje niezależnych mediów i stabilnej ochrony własności prywatnej - dodaje Witucki.
- Należy się także spodziewać, że inwestor wystąpi w tej sprawie do międzynarodowego arbitrażu, gdzie najprawdopodobniej zostanie zasądzone gigantyczne odszkodowanie od polskiego skarbu państwa. W tej sytuacji koszt tej irracjonalnej decyzji poniosą wszyscy podatnicy- napisano.
