Wisła za silna dla Artego

Maciej Pieszczyński
Artego Bydgoszcz w 5. kolejce Basket Ligi Kobiet przegrało na wyjeździe z Wisłą Kraków 50:68.

Bydgoszczanki po czterech kolejkach plasowały się na czwartym miejscu w ligowej tabeli z jedną porażką na koncie. Wicemistrzynie Polski, podobnie jak CCC Polkowice, jak dotąd nie zaznały goryczy porażki. Zwycięską passę Wisła przedłużyła w konfrontacji z Artego.

Niestety, gospodyniom pomógł także pech gości. Już po 40 sekundach gry urazu doznała Justyna Jeziorna, a na boisku w ogóle nie pojawiła się kontuzjowana Elżbieta Mowlik. W tej sytuacji przeciwko Wiśle, dysponującej dziesiątką wyrównanych zawodniczek, Artego mogło przeciwstawić tylko piątkę pełnowartościowych koszykarek.<!** reklama>

Już początek niedzielnego spotkania ułożył się po myśli koszykarek „Białej Gwiazdy”. Po pierwszych dziesięciu minutach gospodynie prowadzili 24:13 i zanosiło się na gładkie zwycięstwo Wisły. W drugiej odsłonie jednak bydgoszczanki zaczęły odrabiać straty z początku spotkania. Dwie „trójki” Anny Pietrzak pozwoliły Artego zmniejszyć straty (w pewnym momencie było już tylko 34:28), jednak końcówka kwarty należała ponownie do Wisły. Po punktach Tamane, Żurowskiej oraz Agnieszki Szott-Hejmej - byłej zawodniczki Artego - krakowianki przed przerwą prowadziły różnicą dwunastu oczek (40:28).

W trzeciej odsłonie wróciła nadzieja na zwycięstwo, bowiem przewaga gospodyń zaczęła szybko topnieć. Po nieco ponad dwóch minutach było 42:34 i ta ośmiopunktowa strata utrzymała się do końca trzeciej kwarty. Niestety, ostatnia odsłona rozpoczęła się fatalnie dla Artego, bowiem przez pierwsze trzy i pół minuty bydgoszczanki nie były w stanie zdobyć punktów. Przewaga gospodyń wynosiła w tym momencie 21 oczek (64:43) i było jasne, że Wisła tego spotkania przegrać nie może.

Bydgoszczankom nie pomogła dobra postawa Jessiki Lawson, która zdobyła 14 punktów (5/12 za 2, 0/1 za 3, 4/4 za 1) i zebrała aż 19 piłek. Artego zakończyło mecz z bardzo niską skutecznością rzutów - 10/30 za 2, 5/27 za 3. Dodatkowo rywalki lepiej zbierały piłki na obu tablicach (wygrana Wisły 43:32).

Wisła - Artego 68:50 (24:13, 16:15, 11:15, 17:7)

Wisła: Lavender 16, Quigley 8 Szott-Hejmej 6, Żurowska 6, Ouvina 2 oraz Tamane 15, Phillips 9, Pawlak 6.

Artego: Lawson 14, Pietrzak 13 (3x3), Metcalf 10, Kraayeveld 7 (1), Mieloszyńska-Zwolak 6 (1) oraz Maj 0 i Jeziorna 0.

Pozostałe wyniki 5 kolejki BLK i tabelka: Energa Toruń - Widzew Łódź 78:49, Riviera Gdynia - Wilki Morskie Szczecin Zdjęcia 56:68, MKS MOS Konin - CCC Polkowice 43:63, AZS Gorzów Wlkp. - Basket ROW Rybnik 99:104.

1. Wisła Kraków 5 10 371:276

2. CCC Polkowice 5 10 337:259

3. Energa Toruń 5 9 368:295

4. Artego Bydgoszcz 5 8 351:328

5. Wilki Morskie 5 8 334:319

6. ROW Rybnik 5 8 334:354

7. AZS Gorzów 5 6 357:366

8. Riviera Gdynia 5 6 302:346