MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualna waluta

Lucyna Tataruch
Nie można jej dodrukować, nie podlega inflacji, bankom, instytucjom czy decyzjom rządów. Bitcoin staje się coraz bardziej popularnym pieniądzem, co zdążyli zauważyć już lokali przedsiębiorcy.

Jeszcze do niedawna bitcoin, czyli innowacyjna internetowa waluta, bywał określany jako niepewne źródło inwestycji. Teraz mało kto zdobywa się na taką ocenę. Coraz częściej ten sposób transakcji postrzegany jest, jako nowoczesna forma lokowania oszczędności i wygodny środek płatniczy. I choć wirtualny pieniądz może nam wydawać się wyjątkowo odległy, ten specyficzny sposób zapłaty oferują już między innymi bydgoskie firmy, widząc w tym realną szansę na pozyskanie nowych klientów.

Z wizją na przyszłość

w Bydgoszczy bitcoinami zapłacimy w kawiarni strefa i w sklepie meblowym Mebloteka. - na razie jest to coś w rodzaju ciekawostki, ale liczymy się z tym, że w przyszłości bitcoin stanie się silną, popularną walutą - przyznaje Lena ignaszczak, dyrektor handlowy subeli group i bydgoskiej Mebloteki. Dlaczego tak miałoby się stać? korzyści dla użytkowników jest wiele. Waluta działa w oparciu o prawa matematyczne, nie można jej dodrukować, a więc nie podlega inflacji. Z samej koncepcji bitcoina, której zasady zostały opublikowane w 2008 roku przez autora, ukrywającego się pod pseudonimem satoshi nakamato, rysuje się wizja płatności odciętych od ryzyka manipulacji. Bitcoin z założenia ma być zdecentralizowany i niezależny od wszelkich banków, instytucji pośredniczących czy decyzji rządów. Nikt bezpośrednio nie czerpie z niego zysków i nie posiada nad nim kontroli. Wszystkie zmiany, jakie mogą być wprowadzane w protokole bitcoina, zatwierdzane są w sposób demokratyczny z odpowiednią ilością głosów użytkowników. Ile bitcoin jest wart? zależy to od jego popularności. Im większa grupa ludzi korzysta z tej waluty, tym jej wartość wzrasta. Według danych na portalu bitcoin.pl, obecnie używa jej kilka milionów ludzi, a przewidywania wskazują na to, że będzie ich znacznie więcej. „the wall street journal” nazywa ją „jedną z najpotężniejszych innowacji w świecie finansów w ciągu ostatnich 500 lat”.

Z wizją na młodych

- z tego, co się orientujemy, jesteśmy jedynym sklepem meblowym w polsce, który oferuje ten sposób płatności - przyznaje Lena Ignaszczak. - I ta propozycja nie jest przypadkowa. Nasz pomysł na działalność Mebloteki zrodził się całkiem niedawno. Chcieliśmy w jakiś sposób wyróżnić się na rynku i pokazać klientom coś, czego nie mają inne sklepy internetowe. Dlatego w połączeniu ze specjalistami z subeli stworzyliśmy pakiet innowacyjnych usług i rozwiązań. Mam na myśli chociażby wykorzystanie nowych technologii do wyświetlania mebli 3d w rzeczywistych rozmiarach, co pozwala naszym klientom sprawdzenie jeszcze przed zakupem, jak wybrany przez nich model będzie wyglądał w mieszkaniu. Wbrew pozorom, osoby, które najczęściej kupują u nas meble, to młodzi ludzie, między 20. a 30. rokiem życia. są otwarci i zainteresowani nowościami technologicznymi. Postanowiliśmy więc do tego pakietu dołożyć także innowacyjny sposób płatności.
Lena ignaszczak podkreśla fakt, iż bardzo wielu klientów trafia do ich sklepu właśnie dzięki bitcoinom. - To osoby, które śledziły informacje o tej walucie na stronach tematycznych i forach internetowych. Znajdywały nas na listach miejsc, gdzie można płacić bitcoinami i tak docierały do naszej oferty. W wielu przypadkach okazywało się to lepszym wabikiem niż standardowo rozumiana reklama.
Jak przyznaje specjalistka z subeli, pokolenie, o którym mówi, to ludzie, dla których standardem jest wszelka forma płatności elektronicznej. - Ci ludzie nie boją się wirtualnych pieniędzy, prawie wszystko załatwiają przez internet i mają duże zaufanie do tej formy płatności. Nie do pomyślenia jest dla nich, że mogliby jeszcze płacić za coś w standardowy sposób, np. Na poczcie. Dzięki temu sam bitcoin jest dla nich interesujący. Szczególnie, że w praktyce, po założeniu sobie portfela, czyli odpowiednika konta bankowego, płatności bitcoinami są niezwykle proste i wygodne.

Jak zacząć?

każdy, komu nieobca jest obsługa komputera, bez trudu rozpocznie przygodę z internetową walutą. W wyborze portfela, na którym można zbierać bitcoiny, pomagają odpowiednie serwisy tematyczne, jak
choćby wspomniana strona bitcoin.pl. samą walutę zakupimy na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest giełda (np. bitmarket.pl), na której kurs zakupu lub sprzedaży waluty od innych użytkowników ustalany jest na zasadach wolnego rynku. Wyższe ceny czekają na nas w kantorach (np. cryptoins.com), gdzie obowiązuje marża i dowolnie ustalony przez prowadzącego kurs. Najszybszą i najwygodniejszą formą zakupu jest usługa SMS-owa, przy której musimy się jednak liczyć z najwyższą ceną. - Jedną z najbardziej odczuwalnych realnych korzyści dla kupujących w bitcoinach jest brak pośredników w transakcji, a więc i brak prowizji - zaznacza Lena Ignaszczak. - Prowizje leżą po stronie sprzedawcy, jednak to klient z pewnością zauważy ich brak, biorąc pod uwagę niższe ceny za produkt, jakie my dzięki temu możemy zaoferować. CP

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera