Skandynawscy żeglarze odkryli Amerykę Północną około roku 1000. Sensacyjne odkrycia z Norwegii, Danii i Szwecji wskazują, że jeszcze wcześniej wikingowie kontaktowali się z cywilizacjami Inków i Azteków.
<!** Image 2 alt="Image 58786" sub="Na takich okrętach, drakkarach, wikingowie pływali do Ameryki (tkanina
z Bayeux
z X w.)">W norweskim mieście Sarpsborg, położonym niecałe 75 km od Oslo, dokonano sensacyjnego odkrycia. Natrafiono tam na szczątki Indianina z Ameryki Południowej. Informację o tym znalezisku ujawniono 26 czerwca tego roku.
W Sarpsborgu, założonym w 1016 r. przez ówczesnego władcę św. Olafa, prowadzono badania archeologiczne w ruinach kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja, wzniesionego w początkach istnienia miasta. Zespół archeologów, pracujący pod kierunkiem dr Mony Beaty Buckholm z Muzeum Borgarsyssel, odkrył groby trzech osób: dwóch mężczyzn i dziecka. Pochówek pochodzi z lat 980-1015, czyli z czasu, gdy jeszcze kościoła w tym miejscu nie było.
Badania ludzkich szczątków doprowadziły do zaskakującego ustalenia: jeden z mężczyzn, który zmarł w wieku 45-55 lat, był Indianinem z Peru! Wskazują na to charakterystyczne cechy anatomiczne, szczególnie budowa czaszki - na kości potylicznej znajduje się szew kostny.
- Ta cecha budowy czaszki jest dziedziczona tylko wśród Inków, Indian z Peru. To prawdziwa sensacja - oświadczyła dr Buckholm.
Skąd wziął się Indianin w Norwegii tysiąc lat temu? O wyprawach wikingów do Ameryki Północnej mówią sagi, kroniki, a także odkrycia archeologiczne i ustalenia genetyków.
<!** reklama left>Dawne skandynawskie sagi podają, że wyprawa dowodzona przez Leifa Ericksona z Grenlandii dotarła ok. 1000 r. do Vineland, krainy, którą, według naukowców, jest Ameryka Północna. W minionych latach odkryto wiele materialnych śladów dowodzących, że sagi opisują fakty, a wyprawa Ericksona nie była jedyną taką eskapadą wikingów. Na północy kontynentu amerykańskiego, w Nowej Funlandii, na terenach przyległych do Epaves Bay, archeolodzy odkryli resztki drewnianych budynków oraz przedmioty charakterystyczne dla kultury wikingów.
Ustalenia z ubiegłego roku wskazują też, że długie łodzie wikingów dotarły do Meksyku 700 lat przed Hernanem Cortezem, który oficjalnie jako pierwszy Europejczyk miał kontakt z Aztekami.
W styczniu 2006 r. naukowe czasopismo „American Journal of Physical Anthropology” opublikowało wyniki badań dr Caroline Arcini, antropolog z National Heritage Board w Lund w Szwecji. Dr Arcini przebadała liczące tysiąc lat szczątki młodych wikingów, które w minionych latach zostały odkryte przez archeologów na obszarze Danii i Szwecji.
Szwedzka badaczka w 25 przypadkach natrafiła na niezwykłe zdobienia zębów. W analizowanym przez dr Arcini uzębieniu młodych, poległych w boju Skandynawów, wykonano charakterystyczne równoległe rowki. Tego rodzaju dekorowanie uzębienia znane było dotąd tylko z prekolumbijskich znalezisk z Ameryki Środkowej i południa Ameryki Północnej. Znaleziska badane przez szwedzką antropolożkę są pierwszymi przykładami ceremonialnej dentystycznej modyfikacji odkrytymi w Europie.
- Szczątki te są datowane na okres od 800 do 1050 roku - stwierdziła dr Arcini. - Bruzdy wyryte w zębach badanych czaszek są wykonane bardzo precyzyjnie przez osobę o wielkiej zręczności.
Dr Arcini założyła, że tak charakterystyczne ślady w uzębieniu można uważać za dowód na prowadzenie przez wikingów wypraw transatlantyckich i wymianę kulturową pomiędzy Skandynawią a Mezoameryką w epoce średniowiecza. Dawni Skandynawowie albo nauczyli się takiej metody zdobienia zębów w Meksyku, albo też wszystkie te dekoracje wykonano w Ameryce, co by oznaczało częste rejsy wikingów na ten kontynent.
Znaczenie wzorów na zębach nie jest jasne. Mogło to być oznacznie przynależności do określonej grupy zawodowej, na przykład żeglarzy wyprawiających się w najdalsze, najbardziej niebezpieczne rejsy, albo też były to po prostu ozdoby wojowników.
Sensacyjne odkrycia mówią, że wikingowie dopłynęli nie tylko do chłodnego regionu Ameryki Północnej, ale też do Mezoameryki i Ameryki Południowej. Najnowsze znaleziska wskazują, że wikingowie odkryli Amerykę już ok. 800 r., czyli 700 lat przed Kolumbem.