
W 2022 roku wigilia wypada w sobotę, a pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia w niedzielę. Wiele osób zastanawia się, czy pracodawca odda nam dzień (dni?) wolne. Podobną sytuację będziemy mieli tydzień później (sylwester w sobotę, Nowy Rok w niedzielę) Sprawdzamy, co na ten temat mówi Kodeks pracy. Przeczytaj! ▶▶

● 24 grudnia (wigilia) - sobota
● 25 grudnia (pierwszy dzień Świat Bożego Narodzenia) - niedziela
● 26 grudnia (drugi dzień Świat Bożego Narodzenia) - poniedziałek
Tak przedstawia się kalendarz dni Świąt Bożego Narodzenia w 2022 roku. Układ jest dość niekorzystny pod względem dni wolnych. Wielu zastanawia się, czy za pierwszy dzień Świat Bożego Narodzenia, który przypada w niedzielę pracodawca będzie musiał nam oddać dzień wolny. Wyjaśniamy.

Zacznijmy od 24 grudnia. Wigilia nie jest dniem wolnym od pracy, nie przysługuje za nią więc dzień wolny. Jeśli nie pracujemy w sobotę - nie ma kłopotu. Jeśli praca przypada właśnie w ten dzień, być może pracodawca pozwoli wcześniej ją skończyć - decyzja jednak należy do niego. Inaczej sytuacja ma się w przypadku placówek handlowych. Tu przepisy wyraźnie mówią, że nie można prowadzić handlu (oraz zlecać pracy w handlu) po godzinie 14.00 w wigilię Świąt Bożego Narodzenia (z wyjątkiem podmiotów wymienionych w ustawie).

Co z niedzielą, 25 grudnia, w którą przypada pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia? Niestety prawo pracy mówi wyraźnie:
"Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin"
Gdyby zatem święto przypadło w sobotę, pracodawca musiałby oddać nam dzień wolny. Za święto wypadające w niedzielę dodatkowy dzień wolny nie przysługuje.