Na pomysł organizowania w Bydgoszczy takiego festiwalu wpadła przed laty Katarzyna Gębarowska, twórczyni pracowni Farbiarnia i prezes fundacji o tej samej nazwie. Wykorzystała fotograficzną tradycję naszego miasta i stworzyła międzynarodowy festiwal, który rozrasta się z każdym rokiem.
Jego tegoroczna, piąta już edycja rozpocznie się dokładnie za tydzień, 11 października. - Motywem przewodnim będzie w tym roku fotografia archiwalna i rodzinna, która w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem - mówi Gębarowska. - Nasz festiwal doskonale wpisuje się w ten trend.
Ten klimat będzie można poczuć od samego początku tegorocznej imprezy. Jej prolog zaplanowano na czwartek, 10 października. Wtedy, o godz. 12, w podwórzu przy Farbiarni (Pomorska 68a/1) zostanie odsłonięty mural, który zrealizuje światowej sławy kolumbijski artysta, Sepc. - Tworzy murale w negatywie i dopiero, gdy zrobimy zdjęcie danej ścianie, możemy odtworzyć zdjęcie w pozytywie w aplikacji mobilnej - tłumaczą organizatorzy.
Co jeszcze czeka nas w tej edycji VPF w Bydgoszczy? Swoją wystawę pokaże między innymi Rie Yamada. Japońska fotografka zaprezentuje projekt „Familie Werden”, w którym odtwarza zdjęcia członków swojej rodzin, wcielając się w nich. Wystawa zostanie otwarta w czasie inauguracji festiwalu, czyli w piątek, 11 października, o godz. 18 w wyjątkowych wnętrzach dawnego Domu Towarowego Jedynak. Dzień później artystka osobiście oprowadzi widzów po ekspozycji.
Bardzo ciekawie zapowiada się także wernisaż „Eros i Tanatos. Bydgoskie pionierki fotografii zawodowej 1888-1945”. - Ekspozycję będzie można oglądać w Spichrzach nad Brdą - zapowiada Gębarowska i dodaje. - W niedzielę, 20 października, zapraszam na oprowadzanie kuratorskie po tej wystawie, a także na spacer po mieście śladami bydgoskich pionierek.
W ramach Vintage Photo Festiwalu zaplanowano także jeszcze: Analog Photo Bazaar, czyli giełdę sprzętów fotografii analogowej, która będzie trwała w sobotę, 12 października w Pracowni przy Jezuickiej 22; wystawę wyjątkowych erotycznych fotografii „Sur Moi” Lauren Benaïm (tylko dla osób dorosłych); retrospektywę Bogdana Konopki; wystawę Tomasza Gudzowatego, spotkanie autorskie z Małgorzatą Czyńską i Katarzyną Gębarowską wokół najnowszej książki: „Zawód: Fotografistka” oraz premierowy pokaz filmu „Wolność zawodowa w tradycjach bydgoskich zakładów fotograficznych”, a także cały szereg warsztatów, spotkań, wystaw i seansów filmowych w MCK (szczegółowy program na stronie internetowej Vintage Photo Festiwalu).
Karnety na festiwal kosztują 10 zł i upoważniają do wejścia na wszystkie wydarzenia z wyjątkiem inauguracyjnego bankietu i warsztatów. Klubem festiwalowym jest w tym roku Zakład.
