Wczoraj otwarto Krajowe Centrum Serwisowe, w którym będą naprawiane i remontowane nowoczesne myśliwce F-16. To ogromne wyróżnienie dla bydgoskiego zakładu.
<!** Image 3 align=none alt="Image 209742" sub="Wśród wielu gości podczas wczorajszej uroczystości w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 byli, m.in. wicepremier Janusz Piechociński, prezydent Rafał Bruski i przedstawiciele samorządu
Fot. Tomasz Czachorowski">
- Otwierane centrum serwisowe to efekt wieloletnich negocjacji z naszymi partnerami z Lockheed Martin - zaznaczył wicepremier podczas swojego przemówienia poprzedzającego otwarcie centrum. - Jesteśmy jednym z sześciu centrów serwisowych F-16 w Europie. Opłaciło się dziesięć lat ciężkiej pracy - stwierdził Piotr Rutkowski, dyrektor handlowy WZL nr 2, w których będą teraz remontowane i naprawiane amerykańskie samoloty wielozadaniowe.
Wojskowe Zakłady Lotnicze będą zajmować się głównie pracami przy powłokach samolotów.
Jedną z największych atrakcji wczorajszego otwarcia było pokazanie dwóch amerykańskich samolotów wielozadaniowych. Pierwszy z nich miał zdarty lakier, drugi prezentował się już w pełnej krasie, pomalowany farbą maskującą, z biało-czerwoną szachownicą na stateczniku.
Oprócz prac lakierniczych, w bydgoskim zakładzie naprawiane będą wybrane części hydrauliczne, elektryczne oraz awionika samolotu.
<!** reklama>
Wśród wczorajszych gości znaleźli się także przedstawiciele samorządu. Prezydent Rafał Bruski zwracał uwagę na rosnące znaczenie Bydgoszczy w sektorze militarnym oraz rozwój miasta w dziedzinie przemysłu.
Nowocześnie wyposażona hala remontowa mieści się w jednym z hangarów niedaleko ulicy Szubińskiej. Wyposażona jest w specjalne urządzenia, pozwalające na zdzieranie lakieru za pomocą plastikowych kulek oraz nowoczesne systemy przeciwpożarowe.
Wczorajsze podpisanie umowy z Lockheed Martin poprzedzone było wtorkowym lądowaniem „jastrzębia” na bydgoskim lotnisku. Samolot przyleciał do nas z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach niedaleko Poznania.
Umowa offsetowa, dotycząca samolotów F-16, w której zapisane zostało Krajowe Centrum Serwisowe, to jeden z największych tego typu kontraktów podpisanych przez Polskę. - Jej wartość wynosi ponad 6 mld dolarów - zaznaczył podczas wczorajszego otwarcia minister Piechociński. Początki tej umowy sięgają 2003 roku, kiedy to Polska podpisała kontrakt na sprowadzenie do Polski 48 samolotów F-16.
Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 są jednym z największych zakładów lotniczych w Polsce o znaczeniu strategicznym dla gospodarki i obronności Polski. Działają od ponad 65 lat. Prowadzą naprawy, remonty oraz modernizacje samolotów Su-22, MiG-29 i Hercules C-130
