Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki pożar na Królowej Jadwigi! Płomienie sięgały czwartego piętra. Kalendarium bydgoskie, 4 listopada

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe - ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 4 listopada. [Bydgoskie kalendarium "Expressu"]

4 listopada 1910 roku w Gazowni Miejskiej przy ulicy Jagiellońskiej zainstalowano automat do zapalania i gaszenia lamp gazowych oświetlających bydgoskie ulice. Spowodowało to zwolnienie z pracy kilku Polaków, którzy dotychczas codziennie zapalali i gasili te lampy. Urządzenie zaginęło podczas wyzwolenia Bydgoszczy w 1945 roku.

4 listopada 1917 roku w Domu Polskim przy obecnej ul. Warmińskiego odbyły się uroczystości z okazji setnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki: złożyły się na nie odczyt dr. Jana Biziela, występ chóru i koncert skrzypcowy. Sprzedawano też odlewy popiersia Kościuszki i zbierano pieniądze na „cele narodowe”.

4 listopada 1957 roku bydgoska spółdzielnia pracy „Karoseria” na zlecenie Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej wyprodukowała i przekazała do użytku Komendzie Miasta MO siedem pierwszych z 20 zamówionych ambulansów śledczych. Zostały one wyposażone w silne reflektory przeciwmgielne, lampę obrotową, biurko, ciemnię fotograficzną i umywalnię.

4 listopada 1964 roku pierwszy tramwaj przejechał bezpośrednio z centrum miasta ul. Gdańską na osiedle Leśne. Stało się tak po wybudowaniu nowych torów kolejowych poza obrębem miasta i likwidacji uciążliwego przejazdu kolejowego w ciągu ul. Artyleryjskiej.

Zobacz również:

Trwa realizacja największej inwestycji drogowej w regionie - budowa trasy S5. Odcinek Aleksandrowo - Tryszczyn będzie jednocześnie stanowił północną obwodnicę Bydgoszczy. Porównujemy zrobione niedawno zdjęcia satelitarne z tymi sprzed kilku lat. Widać na nich jak bardzo trasa zmienia krajobraz.By S5 powstała, trzeba było wyciąć spory pas w lesie na północ od Bydgoszczy (między Tryszczynem, gdzie powstaje most przez Brdę, a linią kolejową w Maksymilianowie). Jego długość to około 7,5 kilometra. ➤➤ Na następnych slajdach prezentujemy porównanie zdjęć satelitarnych udostępnionych przez Google oraz najnowsze fotografie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z budowy trasy S5 na odcinku Aleksandrowo - Tryszczyn.Flesz: Autostrady, bramki, systemy płatności - jak ominąć korki?

Budowa obwodnicy Bydgoszczy widziana z kosmosu. Tak S5 zmien...

Tego samego dnia załoga Zakładów Chemicznych otrzymała z rąk przewodniczącego Centralnej Rady Związków Zawodowych Ignacego Logi-Sowińskiego sztandar ministra przemysłu chemicznego.

4 listopada 1968 roku z inicjatywy miejscowych lekarzy został uruchomiony w Bydgoszczy tzw. telefon zaufania – w myśl założeń miała to być telefoniczna poradnia dla ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

4 listopada 1969 roku gwałtowna wichura spowodowała w Bydgoszczy ogromne straty – połamała drzewa, pozrywała sieć energetyczną. Szkodę wyrządzone przez wiatr oszacowano na pół miliona złotych.

4 listopada 1975 roku w restauracji „Słowianka” przy ul. Gdańskiej rozpoczęła działalność pierwsza stała dyskoteka w Bydgoszczy. Imprezy organizowane były za wyjątkiem poniedziałków w godz. 21-1. Koszty biletu wstępu zależne miały być od imprez towarzyszących, bowiem dyskoteka miała być urozmaicana m.in. występami artystycznymi. Inauguracyjną dyskotekę poprowadził prezenter z Wrocławia, Bogdan Konikowski.

4 listopada 1976 roku ok. godz. 4 nad ranem miał miejsce wielki pożar magazynów PKS-u przy ul. Królowej Jadwigi. Straty były wielomilionowej wartości – spaliły się budynki, silniki, części zamienne, skład opon. Płomienie sięgały wysokości czterech pięter, mieszkańców sąsiednich budynków ewakuowano, ruch kołowy skierowano objazdami.

4 listopada 1990 roku ponad 500 osób zgromadziło się w hali Astorii na seansie bioenergoterapeutycznym, w którym uczestniczyli dwaj lekarze z ZSRR, stosujący niekonwencjonalne terapie, Afanasij Kobzin i Andriej Musajew.

4 listopada 1991 roku Państwowemu Zespołowi Szkół Muzycznych w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 71 nadano imię Artura Rubinsteina. Tablicę pamiątkową odsłoniły wdowa po pianiście Aniela Młynarska-Rubinstein i córka Ewa, które ofiarowały szkole zbiór nagrań i pamiątki po wirtuozie.

4 listopada 2000 roku nowy dyrektor Teatru Polskiego Adam Orzechowski zainaugurował nowy sezon artystyczny przedstawieniem „Poskromienie złośnicy” we własnej reżyserii. W tym samym dniu w teatrze odsłonięto tablicę memoriałową poświęconą aktorowi bydgoskiemu Hieronimowi Konieczce.

➤➤ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA NASTĘPNYCH STRONACHTrójwymiarowe zdjęcia Bydgoszczy można już od dłuższego czasu oglądać na Google Maps lub na Google Earth. Niestety mieszkańcy wielu rejonów Bydgoszczy byli zawiedzeni. Brakowało m.in., trójwymiarowych zdjęć Kapuścisk, Wyżyn, Glinek. Google zaktualizowało bazę. Oprócz wyżej wymienionych osiedli, zobaczymy, m.in., tereny byłego Zachemu oraz rejony w pobliżu Fordońskiej, które do tej pory można było oglądać jedynie na zwykłych zdjęciach satelitarnych. Zobaczcie na następnych stronach, jak wyglądają charakterystyczne budynki i miejsca na nowo dodanych fotografiach 3DNa zdjęciu: Wieżowce przy ul. Przodowników Pracy (Bernarda Śliwińskiego) na Kapuściskach>>Zobacz również poprzednią galerię zdjęć 3D z pozostałych rejonów Bydgoszczy - KLIK11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Zdjęcia 3D Bydgoszczy na Google Earth. Zachem, Wyżyny, Kapuściska...

11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!