Wielki Post 2020
Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim, które upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Dla katolików Święta Wielkanocne są symbolem zwycięstwa Jezusa nad grzechem i śmiercią. Święta Wielkanocne poprzedza okres postu.
Wielki Post - ile trwa?
Wielki Post to czas pokuty, który ma przygotować katolików do najważniejszych dla nich świąt, czyli Wielkanocy. Rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa 40 dni, aż do Wielkiej Soboty.
Czas trwania Wielkiego Postu nie jest przypadkowy, bowiem liczba "40" w biblijnej historii ma znaczenie symboliczne. Za każdym razem okres 40 dni lub 40 lat jest czasem pokuty i nawrócenia dla chrześcijan. W przeszłości 40 dni trwał m.in. post Jezusa, potop, który miał oczyścić Ziemię z grzechów oraz pobyt Mojżesza na górze Synaj.
Kiedy wypada Wielkanoc?
Data Świąt Wielkanocnych została wyznaczona w 325 roku podczas soboru nicejskiego. Ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Wielkanoc jest świętem ruchomym, które może wypaść pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.
Środa Popielcowa 2020
Środa Popielcowa w tym roku wypada 26 lutego. Oznacza to, że Wielkanoc w 2020 roku będziemy obchodzili 12 kwietnia. Drugi dzień Świąt Wielkanocnych wypada 13 kwietnia i jest to dzień ustawowo wolny od pracy.
Wiadomo już, w jakie dni wypadnie Wielkanoc w nadchodzących latach:
- 2021 - 4 kwietnia
- 2022 - 17 kwietnia
- 2023 - 9 kwietnia
- 2024 - 31 marca
- 2025 - 20 kwietnia
- 2026 - 5 kwietnia
Triduum Paschalne - co to jest?
Tydzień poprzedzający Wielkanoc nazywany jest Wielkim Tygodniem, podczas którego wspominane są najważniejsze wydarzenia dla wiary chrześcijańskiej. Ostatni trzy doby przed Wielkanocą to Triduum Paschalne, a więc Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota.
Wielki Czwartek to święto obchodzone na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. W kościołach odprawiana jest wieczorna msza, tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej, inaugurująca Triduum Paschalne. Po zakończeniu mszy, Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, czyli ciemnicy, gdzie adoruje się go także w Wielki Piątek.
Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego, który upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Tego dnia nie odprawia się mszy, a wierni przychodzą wieczorem do kościoła na liturgię Męki Pańskiej, podczas której odbywa się Adoracja Krzyża. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.
Wielka Sobota to przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, który poprzedza dzień Zmartwychwstania Pańskiego. W kościele rzymskokatolickim Wielka Sobota jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Tego dnia katolicy adorują Najświętszy Sakrament, który znajduje się w Grobie Pańskim. Wielka Sobota jest jedynym dniem bez sakramentu Eucharystii. Nie odprawia się również mszy świętych. W Wielką Sobotę wierni przychodzą do kościoła poświęcić pokarmy na stół wielkanocny.
Święta Wielkanocne 2020: Wielkanoc
Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę po zapadnięciu zmroku. Inauguruje ją Wigilia Paschalna, podczas której zapalany jest Paschał, czyli wielka woskowa świeca, która symbolizuje zmartwychwstałego Jezusa. W niedzielny poranek odprawiana jest msza rezurekcyjna z procesją dookoła kościoła.
