Zobacz wideo z drona: Przebudowa torowiska i skrzyżowania w rejonie ul. Perłowej i Toruńskiej

Rewitalizacja nabrzeża Wisły w Starym Fordonie w Bydgoszczy
Postępuje rewitalizacja uliczek i terenów zielonych pomiędzy ulicą Bydgoską i brzegiem Wisły w Starym Fordonie, a także samego nabrzeża. Koszt inwestycji to ponad 30 mln zł. Większość zadań już została wykonana.
Rewitalizacja terenów zielonych wraz z historycznym układem ulic pomiędzy ul. Bydgoską i brzegiem Wisły to jeden z najważniejszych elementów koncepcji odnowienia tej części miasta.
Nabrzeże, które zlokalizowane jest na przedłużeniu ul. A. Frycza-Modrzewskiego, ma wzmocnić potencjał Starego Fordonu, który zwraca się ku Wiśle. Ma być to miejsce wypoczynku i rekreacji, które chętnie odwiedzą bydgoszczanie i turyści. Dodatkowym atutem będzie możliwość wodowania i cumowania jednostek pływających, a także korzystanie z transportu wodnego. Umocnione nabrzeże będzie pełniło funkcję ochronną i będzie wzmacniać projektowaną drogę dojazdową do planowanego w przyszłości portu.
Ozdobą i wisienką na torcie odnowionego nabrzeżu Wisły jest napis FORDON. Będzie on widoczny z mostu oraz z Wisły. Będzie obwieszczał, że w tym miejscu znajduje się bydgoski Fordon, dawne nadwiślańskie miasto, o bogatej historii, nietuzinkowych zabytkach, serce Nowego Fordonu i perła Bydgoszczy.
Zobacz napis FORDON na filmie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu:
Co już zrobiono w Starym Fordonie w Bydgoszczy w ramach rewitalizacji?
- przebudowano rynek,
- wybudowano umocnione nabrzeże (trwają zaawansowane prace budowlane),
- wyremontowano 7 kamienic,
- zmodernizowano ul. Bydgoską wraz z ulicami bocznymi: Przy Bożnicy, Góralska, Piekary (inwestycja zakończona),
- wybudowano ul. Celną (inwestycja zakończona).
Ostatnim etapem realizowanego zadania w tej części miasta będzie wykonanie nad Wisłą infrastruktury rekreacyjnej. Powstaną tam m.in.:
- skatepark,
- pumptrack (tor dla rowerzystów),
- plac zabaw,
- ścianka do wspinaczki,
- boisko do siatkówki plażowej,
- plac ćwiczeń.