Zobacz wideo: Zmiany w prawie. Będzie teraz mniej wypadków na drogach?
Już w czwartek, 4 marca, Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego na podstawie ostrzeżenia IMGW, poinformowało, że na terenie miasta Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego - w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej na dolnym odcinku Wisły, poniżej stopnia Włocławek - przewiduje się wzrosty stanów wody do stanów ostrzegawczych i powyżej.
Wysokie stany wody na Wiśle będą się utrzymywały
W regionie 5 marca Wisła przekroczyła stany ostrzegawcze tylko w Chełmnie - stan na godz. 14. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna: w ciągu dwóch godzin (między 12. a 14. 5 marca) stan wody na Wiśle w Fordonie wzrósł o 8 cm. Prognozy hydrologiczne wskazują, że wysokie stany wody na Wiśle, z uwagi na odwilż, będą się utrzymywały przez jakieś dwa tygodnie.
W jakim stanie są wały przeciwpowodziowe?
- Wody Polskie w ramach pogotowia przeciwpowodziowego współpracują z władzami samorządowymi, z jednostkami Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Wojskiem Polskim i innymi służbami. Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich od 11 stycznia br. pełnią całodobowe dyżury. Łącznie dyżuruje 50 osób. Sytuacja na rzekach i zbiornikach przeciwpowodziowych w Polsce jest stale monitorowana - informuj Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
