Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka powódź w Bydgoszczy z powodu zatoru kry na Wiśle [kalendarium, 8 marca]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Przemyslaw Swiderski/zdjęcie ilustracyjne
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 8 marca [Bydgoskie kalendarium "Expressu"].

JAK DOBRZE ZNASZ BYDGOSZCZ? SPRAWDŹ SIĘ W TYM QUIZIE:

8 marca 1595 roku król Polski Zygmunt III Waza nie zgodził się na budowę kolejnych spichrzów na gruntach królewskich w Bydgoszczy nad Brdą i w Fordonie nad Wisłą.

8 marca 1653 roku gmina ewangelicka w Bydgoszczy zwróciła się do sejmiku generalnego Prus Królewskich z prośbą o obronę luteran w mieście przed uciskiem ze strony katolików.

8 marca 1909 roku z inicjatywy kupca Józefa Milcherta i dr. Władysława Piórka rozpoczęło działalność Towarzystwo Kupców Polskich stawiające sobie za cel konkurowanie z firmami należącymi do Niemców.

8 marca 1936 roku podczas odchodów dnia poległych za ojczyznę na cmentarzu ewangelickim w Bydgoszczy przy ul. Zaświat grupa około 500 miejscowych Niemców pokazała się w mundurach ze swastykami, wywołując wielkie oburzenie polskich mieszkańców miasta.

8 marca 1937 roku miała miejsce wielka powódź z powodu zatoru kry na Wiśle. Wieczorem w ciągu godziny woda poniosła się o cały metr. Nastąpiło to tak gwałtownie, że nasyp szosy w Łęgnowie został przerwany. Woda z Wisły uczyniła w nim dwie wyrwy na 6 m głębokie i wdarła się do Brdy. Ta wystąpiła z koryta i zalała oba brzegi w śródmieściu Bydgoszczy. O 5 rano piwnice domów przy Starym Porcie były już pełne wody, która dotarła nawet do Teatru Miejskiego. 9 marca zator jeszcze się powiększył i doszedł do Solca Kuj. O godz. 11.15 pobity został rekord stanu wody na Śluzie Miejskiej w Bydgoszczy. Wyniósł 9,15 m, a 1 kwietnia 1924 r. było 9,14 m. Dla ochrony gazowni miejskiej ułożono wokół niej 2000 worków gliny. Dzień i noc pracowało tam około stu osób. W kolejnych dniach udało się zator na Wiśle zmniejszyć, potem podzielić na dwa. 14 marca nadbrzeża Bydgoszczy były już wolne od wody.

Bydgoskie sklepy zlokalizowane przy głównych ulicach i na osiedlach. Bazary, targowiska, domy towarowe... Tak wyglądał handel w Bydgoszczy, zanim nastała era hipermarketów i wielkich galerii handlowych. Zapraszamy w podróż w przeszłość. Zobaczcie bydgoski handel na starych zdjęciach.

Handel w Bydgoszczy na archiwalnych zdjęciach [galeria]

8 marca 1952 roku z okazji Dnia Kobiet do bydgoskich sklepów rzucono po raz pierwszy w naszym mieście polskie pończochy „steelonowe” wyprodukowane przez gorzowski „Stilon”, ostatni krzyk mody. Kolejka stała aż do sprzedania ostatniej pary tego rarytasu.

8 marca 1964 roku w Filharmonii Pomorskiej z koncertem wystąpił już po raz trzeci słynny polski pianista mieszkający stale w Szwajcarii Witold Małcużyński, od Bydgoszczy rozpoczynający swoje kolejne tournée po Polsce. Mistrz zagrał w Bydgoszczy utwory Schuberta i Rachmaninowa.

8 marca 1980 roku z okazji Dnia Kobiet bydgoska „Estrada” zorganizowała występ popularnej piosenkarki Maryli Rodowicz w sali kinoteatru „Adria” przy ul. Toruńskiej.

8 marca 2006 roku Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził podejrzenie, że martwy łabędź znaleziony na brzegu Brdy w okolicach ul. Grottgera był zarażony tzw. ptasią grypą. Innego chorego ptaka zwłoki znaleziono nad tzw. Balatonem na Bartodziejach. Choroba jednak nie rozprzestrzeniła się w mieście. W maju zdemontowano ustawione ogrodzenia wokół miejsc - ognisk choroby.

Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2, ODC. 2

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera