Bydgoszcz przygotowuje się do unijnej prezydencji. Oficjalnym spotkaniom urzędników z Brukseli towarzyszyć ma sporo wydarzeń kulturalnych.
<!** Image 2 align=none alt="Image 174577" sub="Zanim zdecydowano, że spotkania unijnych urzędników będą się odbywały, m.in., w Ostromecku, pałac wizytowała delegacja MSZ. Goście pozytywnie ocenili warunki do obrad ambasadorów w ramach Polskiej prezydencji w UE Fot. Archiwum">
Chociaż pierwsze spotkania odbędą się dopiero w połowie lipca, już w piątek na bydgoszczan czeka kilka atrakcji. O godzinie 11.45 przedstawiciele ratusza oraz urzędów wojewódzkiego i marszałkowskiego wspólnie przejdą ze Starego Rynku pod gmach Urzędu Wojewódzkiego, gdzie odsłonięty zostanie baner z regionalnym symbolem przewodnictwa Polski w Radzie UE. - W górę wypuszczone zostaną też balony w barwach białych, czerwonych i niebieskich. Zapraszamy na Jagiellońską wszystkich bydgoszczan. Najmłodsi będą mogli pomalować twarze w europejskie wzory - mówi rzecznik wojewody, Bartosz Michałek.
1 lipca na Starym Rynku rozpocznie się też Europejskie Lato Artystyczne. Impreza zastąpi znane już mieszkańcom Bydgoskie Lato Artystyczne. - Podczas tegorocznej imprezy promowani będą artyści z Bydgoszczy, ale także z kraju i Europy - mówi rzecznik prezydenta Bydgoszczy, Piotr Kurek. - Dzięki temu mieszkańcy będą mieli możliwość poznania szeroko pojętej kultury wielu europejskich krajów poprzez prezentację ich tradycji, obyczajów, kultury i sztuki. W ramach spotkań z kulturą zagraniczną zaplanowano między innymi koncerty, prelekcje, spektakle, dni poszczególnych krajów.
Europejskie Lato zacznie się o godzinie 19.30 wykonaniem „Ody do radości” z IX Symfonii Beethovena (która jest hymnem Unii Europejskiej) w trzech aranżacjach - rockowej, jazzowej i klasycznej. Z kwiatów ułożony zostanie też logotyp prezydencji Polski.
Wśród przedsięwzięć, które otrzymały patronat prezydencji Polski w Radzie UE, znalazły się także Bydgoskie Impresje Muzyczne, i Buskers Festival.
<!** reklama>
Oficjalną inauguracją prezydencji ma być konferencja „Wolontariat dla demokracji”. Zaplanowane na 8 lipca spotkanie zgromadzi około 150 uczestników - przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, samorządów i środowisk akademickich.
Spotkania robocze unijnych urzędników mają odbywać się, m.in., w Ostromecku. 13-15 lipca gościć będą tam radcy zajmujący się sprawami stosunków zewnętrznych i migracjami. Z kolei w połowie września Bydgoszcz - wspólnie z Toruniem - w Ostromecku gościć będzie ekspertów odpowiedzialnych za współpracę polityczno-wojskową.
- Nie liczba imprez, a satysfakcja i wrażenia, z jakimi goście wyjadą z Bydgoszczy, są dla nas najważniejsza. To one przełożą się na dobry wizerunek i rozpoznawalność miasta w Europie - ocenia prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Ratusz przygotowuje różne gadżety promocyjne i publikacje tematyczne. Będą to, np. filiżanki z podstawkami w opakowaniu z grafiką Marka Rony, notatniki, długopisy w etui, breloczki, torby, parasole.