Bynajmniej nie jest to spowodowane świąteczną inspiracją kultowym „Kevinem Samym w Domu”, ale realnymi obawami. Według statystyk policyjnych, w ostatnich latach zauważalny jest stały wzrost liczby włamań do nieruchomości. W zeszłym roku było ich ponad 71 tys.
Spis treści
Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym sporo osób podróżuje. Najczęściej są to krótkie wyjazdy w odwiedziny do rodziny czy znajomych.
Czy podczas wyjazdów świątecznych mieszkania Polaków są bezpieczne?
Jednak według badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie firmy Netatmo, nawet tak krótka nieobecność dla wielu Polaków jest podstawą do obaw o mieszkanie.
Oprócz zagrożenia ze strony złodziei Polacy obawiają się również incydentów losowych. Na drugim miejscu w rankingu obaw znajduje się pożar, na który wskazało ponad 60% respondentów.
Jest to uzasadnione, ponieważ według danych KG PSP od 1 stycznia do 21 grudnia tego roku w obiektach mieszkalnych wybuchło ponad 31 tysięcy pożarów. Ponadto połowa badanych martwi się zalaniem mieszkania, a 42% wpływem klęsk żywiołowych takich jak huragany czy śnieżyce.
Mieszkania zabezpieczone przed włamaniem: w Polsce to wciąż margines
Wysoki poziom obaw o włamanie może wiązać się z faktem, że tylko 1/4 ankietowanych posiada zamontowany system bezpieczeństwa.
Co drugi z nich wykorzystuje inteligentne urządzenia. Takie rozwiązanie pozwala domownikom na pełną kontrolę tego, co dzieje się w domu. W razie incydentu użytkownik od razu dostanie powiadomienie w aplikacji i będzie mógł np. skontrolować sytuację dzięki podglądowi na żywo z kamer, a w międzyczasie system automatycznie uruchomi zaprogramowany scenariusz działania.
Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu, który w sytuacjach awaryjnych jest niezwykle cenny. Przykładowo kiedy kamera zanotuje obecność nierozpoznanej osoby, wyśle powiadomienie na telefon właściciela oraz włączy syreny alarmowe oraz czerwone oświetlenie w domu. Potencjalny włamywacz zostanie nagrany oraz odstraszony.
- Zdecydowanie jest to odczuwalne również podczas świąt, kiedy domownicy mogą spokojnie odpoczywać, a system pracuje bez przerwy zapewniając bezpieczeństwo - komentuje Marie Tranchimand, Dyrektor Marketingu i Komunikacji Netatmo.
Solidne drzwi wejściowe i czujne oko sąsiada
Nowoczesne technologie jednak nigdy nie zastąpią najzwyklejszej ostrożności i przezorności - mogą co najwyżej zniwelować i zminimalizować szkody, których narobi nawet spłoszony włamywacz.
Jak pokazuje życie, solidne drzwi zniechęcają przynajmniej pospolitych przestępców; nie muszą wszak się trudzić, skoro obok jest tak wiele drzwi dużo łatwiejszych do sforsowania.
WAŻNE TERAZ. Kliknij i przeczytaj!
- Rewolucja w kodeksie pracy. Projekt ustawy skracającej czas pracy już w Sejmie
- Rewolucja w podatku od spadków i darowizn? Ogromny wzrost kwoty wolnej
- Segregacja śmieci: imienne kodowanie worków i surowe kary są nieuchronne?
- Płaca minimalna. Dwie podwyżki najniższego wynagrodzenia 2023 r. Ile wynosić będzie?
Z kolei dociekliwość i czujność sąsiadów, wrażliwych na pojawienie się osób obcych pod naszymi drzwiami, jest doskonałym uzupełnieniem cyfrowego monitoringu. Zwłaszcza gdy nasze nieobecność trwa dłużej, warto dodatkowo sąsiadów poprosić nie tylko o podlewanie kwiatów, ale opróżnianie skrzynki pocztowej, a nawet zapalanie wieczorem na kilka godzin światła - to doskonale działa prewencyjnie na zorganizowane grupy włamywaczy, którzy przed skokiem rozpoznają teren i prowadzą obserwację mieszkań lub domów wytypowanych do okradzenia.
