Sejm uchwalił, prezydent podpisał i teraz, jeśli gminy będzie na to stać, sołtysi będą mogli dostać więcej pieniędzy w ramach funduszu sołeckiego.
<!** Image 2 alt="Image 119913" sub="W Ślesinie obsiano brzeg stawu 20 kilogramami trawy, ale potrzebna jest jeszcze koparka, a pieniędzy na to brakuje Fot. Paweł Antonkiewicz">- Ustawa dopuszcza możliwość wyodrębniania w budżecie gminy środków na fundusz sołecki, ale nie nakłada takiego obowiązku. To radni będą o tym decydować - informuje Iwona Romińska- Jędrzejczak, sekretarz gminy Nakło. - Decyzje w tej sprawie będą zapadać do 31 marca roku poprzedzającego rok budżetowy. Teraz, wyjątkowo, bo ustawa obowiązuje od kwietnia, radni zdecydują o utworzeniu funduszu do końca czerwca.
Jeśli radni podniosą ręce za funduszem, rady sołeckie będą miały trzy miesiące na przygotowanie wniosku. Środki z funduszu mogą być przeznaczone jedynie na realizacje przedsięwzięć będących zadaniami własnymi gminy, przykładowo, ułożenia chodnika, urządzenia placu zabaw, służących poprawie warunków życia i zgodnych ze strategią gminy. Burmistrz lub wójt, a także rada gminy mogą wniosek przyjąć lub odrzucić, przewidziano też procedury odwoławcze od takich decyzji.
<!** reklama>- Kryteria, wymogi i inne procedury określa ustawa - dodaje pani sekretarz. - Dla sołectw najważniejsze jest to, że pojawi się, jeśli radni tak zdecydują, możliwość pozyskania dodatkowych pieniędzy, a to, czy z niej skorzystają, zależy jedynie od ich inicjatywy i gospodarności. Poza tym w przygotowaniu wniosku mogą liczyć na daleko idącą pomoc urzędników gminy, którzy w zasadzie załatwią wszystkie sprawy formalne
Dzisiaj inicjatywa sołeckich rad ograniczana jest wysokością kwot wydzielanych w budżetu gminy na cały rok.
- Dostajemy 2,2 tysiąca złotych, wszyscy w gminie równo, obojętnie, czy sołectwo liczy ponad 2 tysiące mieszkańców, jak nasze, czy sto osób - informuje Grzegorz Treliński, sołtys Ślesina. - Wykorzystujemy to nasze bieżące potrzeby. W czerwcu, na przykład, zorganizujemy zabawę świętojańską, a teraz zastanawiamy się, jak skończyć zagospodarowanie stawu koło placu zabaw.
Jak sytuacja zmieni się po ewentualnym utworzeniu funduszu sołeckiego?
- Nie można podać jednej kwoty, jaka przypadnie sołectwom, których wnioski zostaną zatwierdzone. Na pewno będą jednak one wyższe od obecnie przyznawanych, ich wysokość zostanie też zróżnicowana w zależności od wielkości sołectwa. Zyska również gmina, ponieważ za zrealizowane w ciągu roku projekty otrzyma z budżetu 10-procentowy zwrot wydanych środków. W przypadku Nakła, to będzie właśnie taka kwota - tłumaczy Iwona Romińska- Jędrzejczak.