Za kilka dni nowy rok szkolny. Pracę rozpoczną także przewoźnicy, którzy wygrali przetargi organizowane przez samorządy gminne.
<!** Image 2 align=right alt="Image 93919" sub="Przewoźnicy muszą spełnić szereg kryteriów dotyczących sprzętu technicznego i liczby kierowców Fot. Marek Wojciekiewicz">- Nie musimy się martwić o przewoźników, bo te sprawy mamy załatwione do końca roku - informuje Waldemar Fura, kierownik Ośrodka Oświaty i Wychowania Urzędu Miejskiego w Świeciu. - Usługi dla naszej gminy świadczy firma „Trans Bus” Mariana Gossa oraz świecki oddział PKS. Przetarg na kolejny rok zostanie ogłoszony w grudniu.
Gmina Świecie co roku przeznacza na ten cel około 360 tys. złotych. Z usług przewoźników bezpłatnie korzysta ponad 800 uczniów. Kwalifikują się do tego dzieci ze szkół podstawowych, które mieszkają co najmniej 3 kilometry od szkoły, oraz gimnazjaliści, którzy do szkoły mają nie mniej niż 4 kilometry.
Jak dodaje Waldemar Fura, przewoźnicy nie palą się do stawania w przetargach. Zyski nie są imponujące, a kryteria, które trzeba spełnić, dosyć wysokie.
- Przedsiębiorca musi dysponować odpowiednią bazą sprzętową. Mieć możliwość podmiany autobusu w razie jakiejś awarii oraz mieć dostateczną liczbę kierowców - dodaje kierownik.
<!** reklama>Inne gminy również mają tę sprawę rozstrzygniętą.
- Mamy wybrane trzy firmy, które świadczą usługi przewozowe - mówi Beata Jagła, sekretarz Urzędu Gminy Osie. - Są to przedsiębiorstwa Stanisława Betyny, Wiesława Fryska oraz Dariusza Bociana.
Rocznie z darmowych przejazdów do szkoły korzysta średnio ponad 180 dzieci. Na ten cel wydawanych jest około 220 tys. złotych.
300 dzieci z przewozów korzysta natomiast w gminie Lniano. Corocznie pochłania to około 250 tys. złotych.
- W ubiegłym roku ogłosiliśmy przetarg, który wygrała firma „Dempol” - mówi Zofia Topolińska, wójt gminy Lniano. - Umowa z nią została podpisana na trzy lata. Oprócz tego przewoźnika dysponujemy również busem gminnym. Myślę, że jeszcze w tym roku zakupimy również specjalistyczny pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych.
Gmina Jeżewo rozstrzygnęła przetarg w lipcu. Po raz kolejny, usługi przewozowe świadczyć będzie firma Mateusza Wittmana oraz PKS. Średnio z ich usług rocznie korzysta ponad 140 uczniów, a kosztuje to około 117 tys. złotych.