Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej e-skierowań, to premia dla przychodni - zapowiada NFZ. Skorzystają też pacjenci

OPRAC.:
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Dzięki e-skierowaniu można zapisać się na wizytę telefonicznie, co jest szczególnie ważne w dobie pandemii
Dzięki e-skierowaniu można zapisać się na wizytę telefonicznie, co jest szczególnie ważne w dobie pandemii Wojciech Wojtkielewicz/ Zdjęcie ilustracyjne
NFZ chce premiować przychodnie i poradnie za wystawianie e-skierowań. Można je dostać bez konieczności wychodzenia z domu i tak samo zarejestrować się na wizytę. Do tej pory z takiej usługi skorzystało 76 tysięcy pacjentów w Polsce.

E-skierowanie pacjent może otrzymać podczas e-wizyty lekarskiej. Dokument ma takie samo znaczenie jak ten na papierze, ale jest znacznie wygodniejszy, bo można z niego skorzystać bez wychodzenia z domu. Dlatego też NFZ chce premiować podstawową opiekę medyczną (POZ) i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) za wystawianie e-skierowań na wizyty lekarskie u specjalistów, świadczenia ambulatoryjne itp. Zmiany dotyczyć będą świadczeń udzielanych po 1 lipca br.

Jak to działa

Podczas wizyty (także e-wizyty), po wystawieniu e-skierowania przez lekarza, pacjent otrzymuje 4-cyfrowy kod w formie SMS-a albo e-maila z załączonym w pdf skierowaniem. Jeśli pacjent nie korzysta z Internetowego Konta Pacjenta (dostępnego w serwisie pacjent.gov.pl), otrzymuje od lekarza wydruk informacyjny.

Następnie należy zapisać się na świadczenie medyczne, którego dotyczy skierowanie. Można to zrobić przez telefon. Należy wówczas podać 4-cyfrowy kod i swój numer PESEL. Można również zrobić to osobiście - wtedy trzeba również przekazać 4-cyfrowy kod wraz ze swoim numerem PESEL lub przedstawić wydruk informacyjny albo informację o e-skierowaniu na ekranie swojego telefonu. Placówce wyposażonej w czytnik wystarczy kod kreskowy, aby pobrać e-skierowanie.

Co zyskasz dzięki e-skierowaniu

  • nie musisz dostarczać skierowania osobiście w terminie 14 dni — wystarczy rejestrując się osobiście lub telefonicznie podać 4-cyfrowy kod i PESEL (to ważne szczególnie dla osób samotnych i schorowanych)
  • nie będziesz wracać do lekarza z powodu nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu
  • nie zgubisz e-skierowania i nie trafi w niepowołane ręce — jest zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta; świadczeniodawca zawsze może odtworzyć kod e-skierowania, które wystawił, a Ty możesz sprawdzić kod na swoim IKP
  • możesz (Ty lub upoważniona przez Ciebie osoba) śledzić historię leczenia na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i w każdym momencie sprawdzić historię e-skierowań
  • zmniejszą się kolejki spowodowane tym, że pacjenci zapisują się do kilku placówek na podstawie jednego skierowania — po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go jednocześnie zarejestrować w innej

W przypadku e-skierowania nie obowiązuje 14-dniowy termin na dostarczenie dokumentu do placówki, e-skierowanie jest jej udostępnione w systemie informatycznym. Jedynie jeżeli placówka nie jest jeszcze podłączona do systemu e-zdrowie (P1) musimy jej dostarczyć wydruk informacyjny e-skierowania z odręcznym podpisem lekarza, który je wystawił.

Żeby było sprawniej

W momencie, gdy pacjent przekaże 4-cyfrowy kodu oraz numer PESEL, automatycznie do systemu rejestracji zostaną pobrane wszystkie niezbędne do zapisu informacje - zarówno te o wskazanych świadczeniach, ale również dotyczące danych pacjenta. Jak podkreśla NFZ, dzięki temu nie ma konieczności ręcznego przepisywania danych do systemu, co skraca proces rejestracji.

- E-skierowanie, to kolejna cyfrowa usługa po e-recepcie, czy e-wizycie, która daje praktyczną korzyść i ułatwienie zarówno pacjentom, jak i placówkom leczniczym. m. Rozpoczęliśmy również prace nad centralnym systemem e-rejestracji, która w powiązaniu z usługą e-skierowania zrewolucjonizuje system zapisywania się na usługi medyczne. - mówi Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

Obowiązkowo od stycznia

Możliwość wystawiania e-skierowań wprowadzono w lutym 2019. Od stycznia do maja br. lekarze wystawiali ich średnio 13 tys. Rekordowy pod tym względem był maj 2020, gdy wydano ponad 26 tysięcy takich elektronicznych dokumentów. Od 8 stycznia 2021 wystawianie e-skierowań będzie obowiązkowe.

Najmłodszy lekarz, który wystawił e-skierowanie ma 25 lat, a najstarszy 90. Najwięcej e-skierowań wystawiają lekarze w grupie wiekowej 51-60 lat, jest to 33 proc. wszystkich lekarzy wystawiających e-skierowania. W maju 2020 roku swoje pierwsze e-skierowanie wystawiło blisko 800 lekarzy. Najwięcej e-skierowań wystawianych jest na świadczenia medyczne dotyczące chorób oka oraz w chorobach układu kostno-mięśniowego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Więcej e-skierowań, to premia dla przychodni - zapowiada NFZ. Skorzystają też pacjenci - Gazeta Pomorska