Poprawa prognoz dot. produkcji energii
EDF pierwotnie planował wyprodukować w 2024 roku od 315 do 340 TWh energii elektrycznej w swoich elektrowniach jądrowych. Jednak dzięki lepszemu zarządzaniu flotą reaktorów oraz skróceniu czasu trwania postojów serwisowych, prognoza została podniesiona do przedziału 340-360 TWh. – Wynika to przede wszystkim z lepszego zarządzania flotą reaktorów i skrócenia czasu trwania postojów serwisowych – powiedział Thierry Deschaux, dyrektor EDF w Polsce.
W trakcie postojów serwisowych przeprowadzane są prace związane z usuwaniem tzw. korozji naprężeniowej z awaryjnych systemów wtrysku wody reaktorów, co również przyczyniło się do poprawy prognoz. Dzięki skutecznym działaniom, koncern nie spodziewa się w najbliższych latach powtórzenia tego problemu.
– EDF na tyle dobrze zidentyfikował ten potencjalny problem i opracował metody jego usuwania, że postoje reaktorów są krótsze. To dowód na to, jak ważne jest nieustanne utrzymywanie kompetencji zespołów przez operatora i długofalowy plan ich rozwoju – podkreślił Deschaux.
Przeciwdziałanie skutkom zmiany klimatu
W obliczu zmiany klimatu, EDF podejmuje działania mające na celu adaptację swojej floty reaktorów do nowych warunków. W szczególności, firma skupia się na zmniejszeniu zużycia wody chłodzącej, co jest kluczowe w kontekście coraz częstszych okresów suszy.

– ASN zażądał od EDF przygotowania floty reaktorów na skutki zmiany klimatu dla następnych 20-40 lat, w tym m.in. na sytuacje, w których temperatura wody chłodzącej jest wysoka. W ramach 10-letnich dużych postojów serwisowych będziemy instalować rozwiązania ograniczające pobór wody przez urządzenia elektrowni. Przewidujemy, że uda się ograniczyć zużycie wody o połowę – wyjaśnił Deschaux.
EDF rozpoczął także prace przygotowawcze do budowy serii reaktorów EPR nowej wersji 2. Pierwsze prace budowlane mają rozpocząć się w 2028 roku, a uruchomienie nowego bloku planowane jest na 2036 rok. – Wylanie pierwszego 'betonu jądrowego' przewidujemy na 2028 r., a uruchomienie nowego bloku to 2036 r. – poinformował Deschaux.
Koszt całego programu budowy sześciu bloków z reaktorami EPR2 został wstępnie oszacowany na 56,7 mld euro w 2020 roku, a w 2023 roku uaktualniono tę kwotę do 67 mld euro. Budowa sześciu bloków ma trwać do 2045 roku i będą one stopniowo zastępować najstarsze bloki.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
