https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

[wideo] Kazimierz Wielki dla wielkich

Katarzyna Idczak
Podczas urodzinowej sesji Rady Miasta posypały się życzenia i pytania dotyczące przyszłości Bydgoszczy. Medale Kazimierza Wielkiego trafiły do rąk zasłużonych mieszkańców.

Podczas urodzinowej sesji Rady Miasta posypały się życzenia i pytania dotyczące przyszłości Bydgoszczy. Medale Kazimierza Wielkiego trafiły do rąk zasłużonych mieszkańców.

<!** Image 2 align=none alt="Image 170676" sub="Jerzy Derenda odebrał Medal Kazimierza Wielkiego między innymi za to, że poświęcił się ofiarnej pracy społecznej, promującej nasze miasto Fot. Tymon Markowski">

Bydgoszcz obchodzi 665 urodziny i z tej okazji wczorajsza sesja Rady Miasta była wyjątkowa. - Bydgoszczy nowoczesnej, zielonej i naszej. Bydgoszczy kultury, nauki i sportu. Bydgoszczy innowacji oraz miasta wielkich ambicji i spełnionych marzeń - to specjalne życzenia prezydenta miasta Rafała Bruskiego.

Roman Jasiakiewicz nie bał się trudnych pytań i przywołał kilka liczb: - W 1928 roku Bydgoszcz planowano na 600 tys. mieszkańców. W 1994 roku mieszkało tu 385 tys. osób, a dziś liczba bydgoszczan spadła do 357 tys. Dlaczego warto mieszkać w Bydgoszczy? Jaka ma być i jakie instrumenty będą decydowały o randze naszego miasta? - pytał przewodniczący Rady Miasta. - Inowrocław, Świecie i Żnin przestały się rozwijać. Czy nasze miasto jest w podobnej sytuacji?

Każdy w swoim przemówieniu nawiązywał do historii Bydgoszczy, ale najwięcej sentymentów wzbudził wykład i pokaz starych fotografii, przygotowany przez radnego Marka Jeleniewskiego. Opowiadał on o czasach świetności miasta w okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy przy każdej śluzie na Kanale Bydgoskim kawiarenki tętniły życiem, a w całym mieście działało ponad 280 lokali. Kiedy trybuny na torze żeglarskim w Brdyujściu i nowoczesne, pierwsze w Polsce żelbetonowe trybuny na „Zawiszy” były zapełnione, a na ulicy Wyścigowej odbywały się wyścigi konne. Wówczas Bydgoszcz z 14 fabrykami była największym ośrodkiem tytoniowym w kraju, a miastem zarządzała pierwsza rada, wybrana w demokratycznych wyborach, w której zasiadało 28 Polaków i 14 Niemców. 

<!** reklama>

Medalem Kazimierza Wielkiego uhonorowano:

  • Jerzego Derendę - prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy
  • Ewę Kowalkowską - byłą reprezentantkę Polski w siatkówce, liderkę Centrostalu Bydgoszcz
  • Ludwika Kowalskiego - zasłużonego pedagoga, byłego dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych
  • Jana Perejczuka - zasłużonego dla bydgoskiej „Solidarności”
  • Katarzynę Popową- Zydroń - pianistkę, prof. Akademii Muzycznej
  • Bydgoską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo- -Technicznych NOT
  • 10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką
  • Centrum Onkologii
  • Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy „Zawisza”
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dla EWY
EWO - kibice nigdy Ci tego nie zapomną
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski