Zobacz wideo: Waloryzacja 2022 - od marca podwyżki

Stopy procentowe ponownie poszły w górę
Podczas środowego (8 czerwca) posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną o 0,75 punktu procentowego. Obecnie wynosi ona już 6 proc. i jest najwyższa od 2008 roku. Była to już dziewiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych w trwającym od października 2021 r. cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce.
Czerwcowa podwyżka stóp procentowych o 75 punktów bazowych była oczekiwana przez rynki. Większość ekspertów nie ma jednak wątpliwości, że to nie koniec wzrostu stóp procentowych. Zdaniem analityków Banku Pekao kolejna podwyżka czeka nas już w lipcu 2022 r.
Zdaniem ekonomistów PKO BP w przyszłym miesiącu stopy procentowe pójdą w górę jeszcze o 50 punktów bazowych, a następnie nastąpi okres stabilizacji. Obniżek stóp procentowych można spodziewać się najwcześniej w 2023 r.
O tyle wzrośnie rata twojego kredytu hipotecznego
Kolejne podwyżki stóp procentowych spowodowane są rosnącą inflacją, która w kwietniu wyniosła 13,9 proc. i jest najwyższa od 1998 roku. Wyższe stopy procentowe oznaczają wzrost rat kredytów dla osób, które spłacają zobowiązania w złotówkach.
Większość kredytobiorców w Polsce ma raty zależne od stawek WIBOR 3M oraz 6M, które aktualnie wyprzedzają ruchy RPP i są nieco wyższe - WIBOR 3M 6,76 proc., natomiast WIBOR 6M wynosi 7,02 proc. Zakładając, że stawki WIBOR 3M i 6M wzrosną w czerwcu o taką samą wartość, jak stopa referencyjna w NBP, możemy oszacować, o ile mniej więcej wzrosną raty kredytów.
Na podstawie danych porównywarki finansowej Totalmoney.pl sprawdziliśmy, jak zmienią się raty kredytów po kolejnej podwyżce stóp procentowych, która miała miejsce 8 czerwca. Na potrzeby kalkulacji przyjęto, że kredyt hipoteczny został zaciągnięty na 25 lat, WIBOR 3M osiągnie 7,41 proc., natomiast marża banku wynosi 2,3 proc.
Zobacz, o ile wzrosną raty kredytów. Oto nowe wyliczenia!