Jak się okazuje, na początku pandemii, z uwagi na strach przed chorobą lub kwarantannę, weterynarze odnotowali o nawet 40 proc. mniej pacjentów. Z drugiej strony, coraz więcej osób zdecydowało się na zakup lub przygarnięcie nowego zwierzęcia.
Zdrowie zwierząt przeniosło się do internetu
Rynek weterynaryjny wyczuł tę niszę i zaczął odpowiadać na popyt wywołany przez klientów. Jak przypomniano w przesłanym komunikacie, Prezydium Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej w marcu 2020 roku jednoznacznie uznało świadczenie usług weterynaryjnych za pośrednictwem internetu za niedopuszczalną praktykę.
– Pandemia, poprzez narzuconą konieczność izolacji społecznej, jeszcze mocniej przeniosła nasze życie do internetu. Poza pracą zdalną, zakupami online, także wszelkiej maści porad zdrowotnych dla nas samych i swoich pupili zaczęliśmy, w pierwszym odruchu, poszukiwać w sieci– mówi Marcin Maciąg, CEO Pets Diag, cytowany w komunikacie i dodaje, że stało się to konieczne, ale i wygodne.
Jednocześnie ekspert podkreśla, że konsultacja online nigdy nie zastąpi wizyty w gabinecie. - Jednak okazało się, że w wielu przypadkach to opinia dietetyka, behawiorysty czy zalecenie zrobienia wskazanych badań mogą być tym pierwszym krokiem, który w zupełności wystarczy, by pomóc naszemu pupilowi– dodaje.
Teleporady weterynaryjne
Jak wskazano, zagraniczne serwisy teleporad weterynaryjnych jeszcze przed pandemią cieszyły się ogromną popularnością. Naturalnie, trend ten za jakiś czas pojawiłby się również w Polsce, jednak pandemia przyspieszyła ten proces.
Platforma internetowa pośrednicząca w umawianiu stacjonarnych wizyt u weterynarza PetHelp ruszyła z usługą telemedycyny weterynaryjnej możliwością rezerwacji online i wglądem w historię wizyt. - Wdrożenie usługi tłumaczy potrzebą szybkiej konsultacji niepokojących opiekuna objawów, nie bagatelizowania ich, jak również porzucenia pomysłu szukania informacji w internecie na własną rękę- wyjaśniono.
Jednocześnie zaznacza, że pozwala jedynie zasięgnąć opinii specjalisty, a prawdziwy stan zdrowia podopiecznego oceni lekarz weterynarii podczas wizyty w przychodni. Usługi cieszą się zainteresowaniem opiekunów zwierząt.
Jesienią 2021 roku na rynku zadebiutowała darmowa platforma internetowa PetMeteo będąca częścią inicjatywy Protect Our Future Too, projektu zainicjowanego na arenie międzynarodowej przez MSD Animal Health. Serwis zawiera wskazówki dla właścicieli czworonogów w kontekście panujących w danym miejscu warunków atmosferycznych i ich wpływu na zdrowie.
- "Przekrój porad, wbrew pozorom jest bardzo szeroki, od wpływu pogody na samopoczucie zwierzęcia, przez aktywność pasożytów w konkretnej porze roku, po prawidłową opiekę w skrajnych temperaturach"- czytamy.
Zdaniem ekspertów, trend informatyzacji usług weterynaryjnych spowszednieje.
Zmiany w kursach na prawo jazdy. Nowością szkolenia w formie...
