Obrazy „Apokalipsa 2012” z poprzedniej edycji projektu „E’collage” grupy „Mega-Art” z Bydgoszczy stały się inspiracją dla muzyków grupy 34dialog z Torunia. Projekt „E’collage” realizowany jest od kilku lat przez Stowarzyszenie Teatr na Barce w Bydgoszczy i bazuje głównie na współpracy środowisk wykluczonych - ludzi niewidomych i ludzi chorujących na schizofrenię. Tym razem przy współpracy z Centrum Kultury Higieny i Zdrowia Psychicznego prof. Aleksandra Araszkiewicza w Bydgoszczy przeprowadzono kolejną edycję „E’collage” - Music of Braille’a. Dnia 27 września przy wsparciu Gminnego Centrum Kultury w Białych Błotach odbył się wernisaż.
- Jest to kontynuacja poprzedniej edycji. Do obrajlowanych pocztówek z ubiegłego roku, które zostały wykonane przez WTZ Mega–Art. pod opieką pana Stanisława Stasiulewicza, nałożono dźwięk. Tym eksperymentem zajęła się grupa dialog34 z Torunia – wyjaśnia koordynator projektu Monika Klawitter.
Semantyczne stymulowanie dźwięku
Marcin Wolniewicz, dźwiękowiec. Rene Kote, autor i twórca tej metody pn. Semantyczne stymulowanie dźwięku, improwizator, założyciel sceny swobodnej improwizacji Openclose. Kompozycja utworów zbudowana została na semantycznym stymulowaniu algorytmów, którego celem jest przeniesienie informacji (treści wyrazów) do partytury muzycznej. Każda z pocztówek: Ku pojednaniu, Zmierzch światła, Rozczepienie, Byty jasności posiada WERSJĘ DŹWIĘKOWĄ
Polilog
Grupa 34dialog zagrała na żywo koncert, który był dialogiem pomiędzy linią dźwiękową pocztówek, a ich interpretacją dokonywaną przez uczestników wernisażu. Polilog, czyli wypowiedzi wielu osób naraz, wzbudzony przez uczestników, był komunikatem prowadzącym bezpośrednio do wytworzenia dźwięków.
Zobacz galerię:
Wernisaż u Araszkiewiczów