Wędrowali z kijkami przez las, a stawką był tytuł mistrza Polski w nordic walking

Paweł Kaniak
Uczestnicy sobotnich mistrzostw nie mogli się nachwalić dobrze przygotowanej żołędowskiej trasy, która była twarda i wygrabiona Paweł Kaniak
W Żołędowie odbyły się mistrzostwa Polski nordic walking w maratonie i sztafetach. Dodatkowo wystartował też V Rajd Gminny.

Trasa maratonu liczyła 42 km 195 m. Wyruszyło w nią 91 zawodników. Wśród mężczyzn triumfował Marcin Michalec z klubu KKB MOSIR KROSNO z czasem 04:35:40. Drugi był Piotr Kordowski - UPOJENI WIATREM z Krakowa z czasem 04:50:49. Trzecie miejsce na podium mężczyzn zajął Piotr Niechwiejczyk ze ze Świętochłowic, reprezentujący klub OPEL ACTIVE TEAM, z czasem 04:51:26.

W kategorii kobiet maraton wygrała Marzena Spychała z klubu WESOŁY BORSUK TEAM w Białej, która pokonała trasę z czasem 05:19:02. Tuż za nią uplasowała się Monika Nowrotek z Cieszyna, reprezentująca ten sam klub. Trzecie miejsce przypadło Joannie Stopie - BŁEKITNI DZIEMIANY z miejscowości Dziemiany. Jej czas to 05:22:50.

Osobno rywalizowały pięcioosobowe sztafety, które maszerowały na dystansie 10 x 4 km 219,5 m. Wystartowały 34 zespoły. Zwyciężyła sztafeta METRACO 1 z Polkowic, drugie miejsce zajęła drużyna METRACO 2 z tego samego miasta. Trzeci był zespół FACE NORDIC WALKING TEAM 3

Z wyniku osiągniętego przez gospodarzy zawodów, czyli gminę Osielsko, zadowolona jest Żanetta Kaźmierczak, szefowa Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Osielsku.

- Wystawiliśmy cztery sztafety, a najlepsza z nich zajęła ostatecznie szóste miejsce w całej stawce. To bardzo dobry rezultat - cieszy się Żanetta Kaźmierczak.

Trzecią imprezą rozgrywaną tego dnia był Rajd Gminny na dystansie 4 km 219,5 m, a w trasę wyruszyły 142 osoby. Najlepsza zawodniczką okazała się Anna Zaczyńska z Lubina - czas 00:27:56.45. Druga była Agnieszka Mielecka z Osielska - 00:28:04.20, a podium uzupełniła Małgorzata Chabros ze Świecia - 00:28:44.15.

Wśród mężczyzn triumfował Ireneusz Lubiatowski z Lubina z łącznym czasem 00:25:07.25. Drugi na metę przyszedł Krzysztof Skiba z Polkowic- 00:25:24.85, a trzeci był Ryszard Dembkowski z Osielska - 00:26:58.25.

Organizatorzy i sponsorzy oferowali uczestnikom między innymi kupony na bezpłatne badania (cholesterol, morfologia, trójglicerydy), badanie poziomu glukozy na miejscu, pomiar ciśnienia, konsultacje dietetyczne i badanie składu ciała.

Zawodnicy chwalili dobrą organizację oraz świetnie przygotowaną trasę, co jest już w tym miejscu wieloletnią tradycją. Żołędowo jest zresztą uznawane za stolicę nordic walking w województwie kujawsko-pomorskim.