Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wciąż nie wiemy, dokąd przeniesie się baza śmigłowcowa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Jarosław Jakubowski
Stacjonujące w Bydgoszczy Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wykonuje 400-500 lotów rocznie
Stacjonujące w Bydgoszczy Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wykonuje 400-500 lotów rocznie Jacek Smarz
Ministerstwo Zdrowia od wielu miesięcy szuka dla niej nowej siedziby.

Bydgoski radny Jarosław Wenderlich po raz kolejny zadał ministerstwu pytanie, gdzie będzie mieściła się baza HEMS (od angielskiej nazwy Helicopter Emergency Medical Service, po polsku Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego).
[break]

„Utworzenie nowej bazy w Bydgoszczy, to nie tylko prestiż dla miasta, ale także większe poczucie bezpieczeństwa dla mieszkańców, w szczególności, że będą mieli zapewnioną właściwą opiekę w zakresie ratownictwa medycznego. (...) Utrata przez miasto Bydgoszcz kolejnej prestiżowej instytucji, jaką jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe nie będzie odebrana pozytywnie. LPR powinno zostać na terenie Portu Lotniczego Bydgoszcz bądź w nowej lokalizacji na terenie miasta Bydgoszczy”.

Odpowiedź, jaką uzyskał radny, wprawiła go w konsternację. Brzmiała identycznie jak ta sprzed pół roku...
„Obecnie baza HEMS w Bydgoszczy funkcjonuje w wynajmowanych powierzchniach Portu Lotniczego Bydgoszcz SA korzystając z infrastruktury lotniska. SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe prowadzi działania zmierzające do pozyskania nieruchomości gruntowej o powierzchni około 1 ha pod budowę bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS).

Pozyskanie nieruchomości wraz z tytułem prawnym jest niezbędne, aby inwestycja mogła być współfinansowana ze środków unijnych w ramach nowej perspektywy budżetowej na lata 2014-2020 oraz ze środków finansowych Ministerstwa Zdrowia”.

Najważniejszą informację zostawiono na sam koniec: „Weryfikacja potencjalnych lokalizacji nowej bazy HEMS dokonywana jest na podstawie niezbędnych wymogów formalnotechnicznych oraz procedur realizacji operacji HEMS.

W związku z tym obszarami rozważanymi pod nową lokalizację bazy są zarówno te na terenie miasta Bydgoszcz, jak i w jego sąsiedztwie”.

- Wciąż nie wiemy, czy baza HESM pozostanie w Bydgoszczy, czy nie. Na razie, trwa prowizorka - komentuje radny Wenderlich.

Sprawą zainteresował się poseł Tomasz Latos, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia. - Zwrócę się o informację do Ministerstwa Zdrowia odnośnie konkretnych propozycji lokalizacji bazy HEMS. Jeśli będzie trzeba, złożę w tej sprawie interpelację - zapowiedział.

Uspokajające sygnały płyną z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, który odpowiada za bezpieczeństwo zdrowotne w regionie. - Mogę potwierdzić, że baza HEMS pozostanie w Bydgoszczy - deklaruje Bartłomiej Michałek, rzecznik prasowy wojewody Ewy Mes.

Bydgoska baza HEMS zatrudnia po czterech pilotów i ratowników, jednego mechanika oraz siedmiu lekarzy. Zasięg jej działania wynosi 130 km. Gdy do wypadku dochodzi w odległości ok. 30-50 km od miasta, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe dociera na miejsce jako pierwsze.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w obecnym kształcie istnieje od 2000 roku. HEMS w Bydgoszczy wykonuje 400-500 lotów rocznie. Śmigłowce EC 135 latają do ofiar wypadków, osób nieprzytomnych oraz zawałowców i udarowców.
Zdarza się też, że helikopter LPR przewozi rannych do specjalistycznego i bardziej oddalonego szpitala. Transport lotniczy jest bezpieczniejszy dla osób z urazami kręgosłupa, kończyn czy narządów wewnętrznyc

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera