- Niezwłocznie przystąpimy do budowy. Mam nadzieję, że władze miasta będą wspierały tę inwestycję. Wojsko Polskie, wojska inżynieryjne są gotowe, żeby taką przeprawę zbudować – zadeklarował wczoraj szef MON Mariusz Błaszczak.
Premier miał zdecydować o budowie alternatywnego rurociąg "w obliczu katastrofy ekologicznej". - Przedsięwzięcie uda się zrealizować w ciągu najbliższych dni - zapowiedział Błaszczak.
Awaria w oczyszczalni Czajka: Ścieki z Warszawy płyną Wisłą ...
W piątek rano odbyło się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego w KPRM, tym razem z udziałem prezydenta Warszawy.
Wspólnie uzgodniono, że całą inwestycją będzie koordynowało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Żołnierze jeszcze dziś mają przeprowadzić rekonesans, po czym przystąpią do budowy rurociągu. Ale zanim to nastąpi powstanie tymczasowy, elastyczny rurociąg do którego ścieki będą tłoczone pompami przeciwpowodziowymi.
W niedzielę lub w poniedziałek ma rozpocząć się ozonowanie ścieków przed ich wypuszczeniem do Wisły - poinformował Trzaskowski.
Źródło:
TVN 24
- Będziemy współpracowali (z rządem - red.), jeżeli chodzi o rozwiązanie problemu. Cieszę się, że do takiej konkluzji doszliśmy. Szkoda, że nie od razu po awarii, ale nie ma teraz co narzekać. Trzeba się od razu zabrać do roboty. Warszawianki i warszawiacy oczekują na rozwiązanie problemu - przyznał w piątek rano Trzaskowski, choć jeszcze w czwartek napisał, że "opcje bez udziału wojska wydają się bardziej racjonalne".
Rząd podkreśla, że służby podległe Ministerstwu Środowiska na bieżąco monitorują jakość wody od Warszawy do ujścia Wisły. PGW Wody Polskie udostępniły sprzęt pływający dla inspekcji sanitarnych do poboru próbek. Centrum operacyjne Wód Polskich pracuje w systemie całodobowym. Pracownicy obliczają przepływy przy stale zmniejszającym się poziomie wody w Wiśle.
POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:
