
Wariant południowoafrykański
Wariant wykryty na terenie Republiki Południowej Afryki, określany jako 501Y.V2, został po raz pierwszy zidentyfikowany w grudniu 2020 r. Podobnie jak wariant brytyjski mutacja ma wyższą zdolność transmisji, choć brakuje dowodów na to, by miała powodować cięższy przebieg. Szczep 501Y.V2 wykryto już w 31 krajach.
Badania wskazują, że wariant południowoafrykański może być bardziej odporny na terapię przeciwciałami. Niestety oznaczałoby to zmniejszoną skuteczność szczepionek.

Wariant nigeryjski
Zgodnie z raportem badaczy z Edynburga nigeryjska odmiana koronawirusa powstała w oparciu o szereg niepokojących mutacji. Szczep został po raz pierwszy wykryty w Nigerii w grudniu 2020 roku. Choć wykazuje wiele podobieństw do wariantu brytyjskiego, soecyficzna mutacja białka tzw. kolca wirusa zwiększa jego zakaźność i może znacząco obniżyć skuteczność szczepionek.
Według badaczy nigeryjski wariant został wykryty jak dotąd w 10 krajach świata .

Wariant fiński
W połowie lutego 2021 roku w Finlandii wykryto nowy wariant wirusa, nazwany FIN-796H. Choć mutacja ma cechy wspólnie z wariantami brytyjskim i południowoafrykańskim, zgodnie ze słowami naukowców cechuje ją „inna linia ewolucyjna”. Informację o nowej odmianie wirusa podał do wiadomości publicznej naczelny lekarz w Fińskim Instytucie Zdrowia i Spraw Socjalnych, Taneli Puumalainen.
Mutacja jest o tyle niepokojąca, że trudno wykryć ją w standardowych testach PCR. Wciąż nie ustalono jednak, jak bardzo zaraźliwa jest odmiana fińska.

Wariant nowozelandzki
27 lutego rząd Nowej Zelandii ogłosił siedmiodniowy lockdown dla Auckland, związany z wykryciem zakażenia niewiadomego pochodzenia. Ciężko ocenić, czy jest to nowy szczep koronawirusa, czy też jeden z już wcześniej znanych wirusologom.