Wtorek, 13 grudnia, godziny przedpołudniowe. Przy ulicy Pod Blankami, w miejscu upamiętniającym bydgoskich Żydów, Michał B. pracuje w pocie czoła.
- Niecodzienny widok - młody człowiek porządkujący właśnie takie miejsce. Z jakiej to okazji? - zagaduję nastolatka.
- To w ramach wolontariatu - słyszę.
- Szkolnego? - drążę temat.
- Nie, ogólnego - odpowiada.
Niewielkich rozmiarów miotełką zdążył zgarnąć sporo zwiędłych liści, które zatrzymały się na palisadzie okalającej memorialny kamień. Za chwilę zbierze je do reklamówki.
Zobacz też: Miesja w Bydgoszczy zniszczone przez wandali
Przypomnijmy. Była noc z 9 na 10 lipca. Przy pomniku-ławeczce Mariana Rejewskiego pojawiła się grupa nastolatków. Jednego - właśnie Michała B.- szczególnie zainteresował notatnik, trzymany przez kryptologa. Użył nogi, by oderwać tabliczkę. Całe zajście przy pomniku pogromcy Enigmy zostało zarejestrowane przez kamerę miejskiego monitoringu. Chwilę później chłopak trafił do komisariatu. O jego losie miał zadecydować Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.
Jak się dowiedzieliśmy, na mocy porozumienia między miastem a opiekunami prawnymi nastolatka sąd zasądził - jako zadośćuczynienie za zniszczenie pomnika wybitnego kryptologa - 30 godzin prac społeczno-użytecznych.
- Sprzątanie zostało rozpisane na pięć dni. Jeszcze dzisiaj Michał B. będzie pracował między innymi przy pomniku w fordońskiej Dolinie Śmierci - poinformowała nas Halina Piechocka-Lipka z Biura Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Bydgoszczy.
W ramach kary nastolatek porządkował już groby zasłużonych bydgoszczan, które znajdują się na cmentarzu przy ulicach Artyleryjskiej i Grunwaldzkiej, oraz na Cmentarzu Bohaterów.
Sprawcy poprzednich aktów wandalizmu płacili kary finansowe. W tym przypadku miasto wyceniło szkodę na 1000 złotych.
Warto wiedzieć
Ławeczka Mariana Rejewskiego
- Znajduje się w Bydgoszczy u zbiegu ulic Gdańskiej i Śniadeckich. Pomnik odsłoniła 14 września 2005 r. córka wybitnego bydgoskiego kryptologa, Janina Sylwestrzak.
- Odlany w brązie pomnik przedstawia postać Mariana Rejewskiego (1905-1980), siedzącego na ławce z płyt granitowych. Obok stoi makieta niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, której szyfr Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski złamali w 1932 roku.