Waloryzacja emerytur od marca 2019 [KWOTOWA]. Podwyżka emerytury i renty ZUS. TABELA, wyliczenia netto i bez podatku (24.03.2019)

  • Express Bydgoski

sier

Emerytury i renty w 2019 r. - zobacz, jakie będą podwyżki po waloryzacji od marca 2019 roku. Wskaźnik waloryzacji na 2019 rok został już podany przez rząd. Na tej podstawie możemy wyliczyć, o ile wzrosną renty i emerytury. Zobacz obliczenia brutto dla przykładowych świadczeń i netto (bez podatku) dla najniższej emerytury. AKTUALIZACJA: Od marca 2019 roku obowiązuje też kwotowa waloryzacja dla najniższych emerytur. [Kwotowa waloryzacja emerytur 2019 r. - podwyżki emerytur - TABELA].

Waloryzacja 2019. Wiadomo już, na jakie podwyżki mogą liczyć emeryci i renciści. Resort wylicza wzrost rent i emerytur biorąc pod uwagę inflację w gospodarstwach emeryckich oraz realny wzrost płac w roku poprzedzającym waloryzację. Od 1 marca 2019 r. wskaźnik waloryzacji wyniesie nie 3,26 proc. - jak wstępnie zakładał rząd, a 2,86 proc.!

Kwotowa waloryzacja w 2019 roku

Minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała jednak nowy mechanizm waloryzacji emerytur i rent dla niższych świadczeń - kwotową waloryzację. Na czym będzie ona polegać?

Rząd zakłada, że dana emerytura w marcu 2019 r. nie mogłaby wzrosnąć o mniej niż o 56 zł netto (70 zł brutto)

Osoby pobierające niskie renty i emerytury dostaną więcej pieniędzy! Jak to przełoży się na renty i emerytury? Jaka podwyżka czeka świadczeniobiorców? ZOBACZ w GALERII PONIŻEJ:

Podwyżka rent i emerytur od marca 2019. [TABELA, WALORYZACJA...

Kwotowa waloryzacja już w 2019 r. dla najniższych emerytur

Rząd zakłada, że dana emerytura w marcu 2019 r. nie mogłaby wzrosnąć o mniej niż o 56 zł netto (70 zł brutto). Procentowa waloryzacja (2,86 proc.) będzie zatem obowiązywała świadczenia powyżej tego pułapu.

Waloryzacja 2019. O ile wzrosną emerytury i renty

Waloryzacja rent i emerytur zostanie przeprowadzona jak zawsze w marcu. Rząd Prawa i Sprawiedliwości ma w przyszłym roku zaplanowane ponad 8 miliardów złotych na waloryzację emerytur i rent.

Dokładne wyliczenia "podwyżek" dla różnych świadczeń znajdziesz tutaj ➤ Waloryzacja emerytur i rent w 2019. Rząd podał nową kwotę!

Emerytury 2019 - netto (najniższa emerytura bez podatku)

- Zmiany mają na celu poprawę sytuacji osób, które dziś pobierają najniższe świadczenia emerytalno-rentowe - informuje ministerstwo.

Waloryzacja w 2019 roku zakłada podwyższenie najniższych świadczeń odpowiednio:

  • do 1 100 zł brutto (w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej). To oznacza świadczenie w wysokości 934.6 zł netto.
  • do 825 zł brutto (w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy).

To oznacza, że najniższa emerytura wzrośnie od 1 marca o 70,20 zł, z kwoty 1029,80 zł do kwoty 1100 zł. Przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy z FUS wzrośnie o ok. 49,54 zł z kwoty 1732,21 zł do kwoty 1781,75 zł, natomiast przeciętna renta rodzinna z FUS wzrośnie o ok. 57,14 zł – z kwoty 1997,85 zł do 2054,99 zł

Kwotowa waloryzacja emerytur i rent 2019. Korzystna dla wielu

- Na pewno jest spora grupa osób, która według tych zasad skorzysta, bo ma świadczenia podwyższone o ponad 6,8 proc., a nie tak jak waloryzacja ustawowa, która mówi, że mogliśmy się spodziewać waloryzacji na poziomie 3,26 proc. - stwierdziła jakiś czas temu minister Rafalska. (Ostatecznie wskaźnik zmieniono do 2,86 proc., odbije się to więc na osobach pobierających wyższe świadczenia, które nie "łapą się" na waloryzację kwotową).

Zobacz:
Spod Ekranu. Recenzja filmu "Kler". Czy warto wybrać się do kina

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

23.03.2019, 15:54

Ze zwrotem podatku,też tak mialam

22.03.2019, 12:59

Miałam 800 renty dostałam w tym miesiącu 1050 a rozliczenie i zwrot podatku też dostałam skąd aż tyle mi się wzięło?

21.03.2019, 23:28

Amelia być może zwrot z podatku, dlatego taka kwota

21.03.2019, 15:40

ja miałam emeryturę brutto 929 zł, teraz 956,20 zł, a miało być, że najniższa waloryzacja to 70 zł, jak to w końcu jest

21.03.2019, 13:48

Pobieram rentę rodzinną i w lutym miałam 877,80 zł natomiast wczoraj dostałam 1056 zł. Ktoś może pomóc i wie skąd takie zróżnicowanie?

18.03.2019, 20:02

38 lat temu solidarność sierpnia 80 uchwaliła postulat 14 (wisi on nad bramą w Gdańsku kolebce Wałęsy , co o nim powinien szczególnie pamiętać )-no i nie wspomnę o wstydzie ale to politykom nie przeszkadza ,zawieszono go ze względu na brak pieniędzy - po 38 latach okazało się że są .Zabrano je tu i ówdzie i co ??? wypadało by je przeznaczyć na spracowanych niedoszłych emerytów co to w owym czasie nie mieli łatwej pracy gdzie to kierownikiem , majstrem był ubek ,czerwony komuch.-taka prawda obecny rządzie.

18.03.2019, 00:56

Ale mi wielką waloryzacja ma 777

16.03.2019, 17:09

Kupiłek se za podwyżkie emerytury dugopis nie zmywalny.Czekam na wybory.

15.03.2019, 16:36

Tak rządzi partia która chce pomóc biedniejszym polakom

15.03.2019, 13:36

czesc Monika idz do plebanii w Lodzi przy Piotrkowskiej bo tam ksiadz Pawelek ma nadal wzwód po waleniu ministranta bo za duzo Viagry zeżarł i musi walic konia

15.03.2019, 09:44

CzeŚć panowie Mam na imie Monika i mam 22 lata :). Napisz do mnie na https://sexanons.eu/monis22 jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą.

14.03.2019, 14:04

Narzekanie to najlepiej każdemu wychodzi za czasów Tuska nic nie było i wtedy było lepiej? Jak okradli emerytów i wsumie całą Polskę widzę że każdemu dupe miodem smarować a i tak będzie źle.!!!!

13.03.2019, 15:49

Takze Warszawiacy pokazali co mysla o klerykalnym Ciemnogrodzie z PIS. POkazali ze nie interesuje ich los paru tysiecy z wiecznie roszczeniowego plebsu ktorzy nie umia radzic sobie w warunkach prywatyzacji kamienic i gospodarki rynkowej. Temu PISowskiemu plebsowi z ruder zamarzyl sie powrot do PRL gdzie Panstwo i Partia maja ich chronic przed prawami wlascicieli. Sory ale taki mamy klimat i taki mamy kapitalizm. Powrotu do socjalizmu nie ma i nie bedzie. Jezeli dana kamienica lezy w prestizowym miejscu na mapie stolicy to czas oczyscic ja z pijakow, moherow, plebsu i innych roszczeniowych wyborcow PIS, odnowic i sprzedac mieszkania tym ktorym sie mieszkanie w tak dobrych miejscach nalezy bo ciezko na to pracowali zeby bylo ich na to stac. Warszawa dla przedsiebiorczych a nie dla socjalnych pasozytow z PIS! Panie Patryku Jaki- cale twoje wściekłe szczekanie w tej twojej żałosnej komisji poszlo na marne, ogromna wiekszosc Warszawiakow ma w dupie prywatyzacje kamienic bo ich to po prostu nie dotyczy, natomiast łamanie prawa i konstytucji przez PIS dotyczy nas wszystkich. Po waszych PISowskich rzadach pozostanie tylko wstyd i duzo pracy dla Trybunału Stanu zeby was wszystkich BEZ WYJATKU na czele z tym waszym obleśnym kartoflanym kurduplem rozliczyc!

13.03.2019, 15:48

A ja tymczasem zachecam do głosowania w nastepujacy sposob zeby skutecznie zwalczyc wrogi nam Torun i wrogie nam klerykalne robactwo. Do Sejmu i Senatu na PO zeby PiS nie panoszył sie razem z ich ukochanym pedofilskim klerem katolickim w naszej nowoczesnej, europejskiej metropolii. Ani grosza z budżetu miasta na bogaty, tłusty, chciwy kler, ich wyuzdane zachcianki i ich marmurowe smoleńskie pomniki. Czemu nie stawia się takich wypasionych pomnikow ofiarom kazdej zwyklej katastrofy lotniczej? Czy ofiary które zginely w katastrofie w Lasku Kabackim sa gorsze od tych których na śmierc posłała obsesyjna mania Lecha Kaczora żeby koniecznie „odfajkowac” swój kolejny nadęty wiec wyborczy w Katyniu?

13.03.2019, 10:29

Tak PIS-owi wierzyłem a to oszuści jak poprzednie rządy, jestem zawiedziony. Nie liczcie na mój głos i moich najbliższych

11.03.2019, 22:30

rafalska won do izraela

10.03.2019, 20:02

co mi po waloryzacji jak zabrali mnie 270 złotych netto jako tzw.emerytowi czerwcowemu i gdzie tu jest prawo i sprawiedliwość

10.03.2019, 18:33

Każdy kto ma choć trochę pojęcia o inflacji i matematyce, zorientuje się że waloryzacja PiSu w ogóle nie pokrywa wzrostu cen. To jest zwykłe zaniżanie wartości świadczeń. Nie ważne czy ktoś weźmie sobie z czyjejś kieszeni pieniądze, czy zrobi to (nie)rząd ustawami i w świetle prawa. Kradzież jest kradzieżą.

09.03.2019, 21:47

Popieram przedmówcę.Dali podwyżkę ŹLE,nie dali też ŹLE,to kiedy ma być dobrze?.Kowalski z pod 15 dostanie 7,50 więcej ode mnie,TO SKANDAL!.Zazdrość i zawiść.Każdy powinien patrzeć na własne podwórko.Przed dodaniem komentarza trzeba się zastanowić.Do tego niezbędny jest jasny(nie ciasny) umysł,który nie każdy posiada.Nawiasem mówiąc,poziom intelektualny niektórych piszących,jest poniżej poziomu wody w Bałtyku.Błędy ortograficzne,składniowe,interpunkcyjne,oraz permanentny Caps Lock,nazbyt dobitnie wskazują na żenujący poziom niektórych piszących.Czasem wstydzę się,iż jestem Polakiem.

09.03.2019, 21:11

Do wszystkich niezadowolonych!.Narzekacie na podwyżki?.To nie odbierajcie.Różnicę możecie odesłać do ZUS-u,lub przeznaczyć na dowolny cel charytatywny.Jeszcze taki się nie urodził,który by każdemu dogodził.Chcecie powrotu PO i Tuska?.Proszę bardzo.Komorowski prezydentem?.Niech wrócą wszyscy skompromitowani,ja emigruję do przdpołudniowego Mozambiku,lub jeszcze dalej.

08.03.2019, 14:23

...co za idioci się ty wypowiadają. Dostali kasę i jeszcze źle. Najlepiej jakby nic nie dali, tak jak za tych złodziei POpaprańców, wtedy by było dobrze."Nasze pieniądze rozdają" , a czy kiedyś nie były nasze pieniądze???ale tamci nic nie dawali tylko kradli. Brak słów na takie "myślenie". Nie bierzcie i nie narzekajcie. Rząd stara się jak może, żeby pomóc ludziom, a tu takie idiotyczne wypowiedzi.

06.03.2019, 09:08

TRZYNASTKA POWINNA BYĆ DLA TYCH CO MAJĄ ODPOWIEDNIO DŁUGI STAŻ PRACY. A DLA OBIJBOKOW 0. To znaczy NIC.

06.03.2019, 08:58

TRZYNASTKE POWINNI DOSTAC CI CO DOSTALI TYLKO - WALORYZACJE, 2,86%

06.03.2019, 07:50

Oszuści mam 1200zlotych emerytury adostalem 35 złotych waloryzacji dziękuję pani Rafała

06.03.2019, 07:21

Czy to jest normalne ze 40 letni emeryt w sile wieku który ma ponad 3tys emerytury np. mundurowy dostanie podwyzke ??!! teraz juz wiem ze w tym krauje nie mam czego szukac. Młodzi ludzie beda uciekac z polski. nie ma tu przyszłosci. wiekszosc przedsiembiorcow i innych pracowitych ludzi ktorzy defakto na to wszystko robia ma dosc!!